V današnji, 19. 4. 2024, velikem intervjuju v tedniku Mladina, ki ga ja opravil Luka Volk, Samar Zughool direktorica Zavoda Reka Si, ki je član SLOGA platforme, govori o miru, o tem, kako težko je najti mir sredi genocida ter o priznanju Palestine.
Mag. Samar Zughool je rojena v Amanu, v glavnem mestu Jordanije, danes živi v Sloveniji. Je politologinja, vodja medkulturnih usposabljanj in raziskovalka. Še ko je bila v Jordaniji je s pomočjo improviziranega gledališča in plesa iskala načine, kako graditi mostove med različnimi kulturami, podobno počne zdaj v Sloveniji,
Kot članica delovne skupine za enakost spolov pri evropski konfederaciji razvojnih nevladnih organizacij CONCORD trenutno raziskuje integracijo načela enakosti spolov migracijske in mednarodne politike.
V intervjuju govori o vzpostavljanju medkulturnega dialoga med begunci iz begunskega taborišča Zatari in prebivalci mesta Mafrak ter o vprašanje pravic žensk – na nacionalni ravni in tudi znotraj begunskih skupnosti. Razloži tehniko uprizoritvenih umetnosti, kjer gre, kot pravi, za ustvarjanje alternativnih, varnih in vključujočih prostorov, v katerih lahko ljudje obstajajo in se izražajo mimo institucionaliziranega in v resnici zatiralskega »bančnega modela izobraževanja«, ki obravnava ljudi kot prazno posodo, ki jo je treba napolniti z znanjem. Nadalje poudari, da je pomembno, da ko gledamo na zatiranje žensk v Jordaniji, da nismo nanj osredotočeni samo z vidika religije, ampak tudi z religijo prepletenih dejavnikov, kot sta zgodovina kolonializma v regiji in sedanji neokolonializem.
Glede Palestine Samar pravi: “Genocid se ni začel 7. oktobra, to se mi zdi pomembno poudariti – gre za neprekinjen, sistematičen proces, ki se dogaja vse od leta 1948,” in “Vojna, ki poteka že več kot 75 let? Že Ves čas poteka vojna, že ves čas poteka genocid, etnično, čiščenje. Vse to pod pokroviteljstvom ZDA, ki so za to, kar se dogaja v Gazi, krive ravno toliko kot Izrael, povsem enako krvave roke imajo. ”
Samar med drugim tudi o Jordaniji: “Elektrika, voda, celo osnovna zdravstvena oskrba. V Jordaniji na primer ne morejo uporabljati lastnih obnovljivih
virov energije, to je del varčevalnih ukrepov Mednarodnega denarnega sklada, v katerem močno vlogo kakopak igrajo prav ZDA. Leta 2016 sta Jordanija in Izrael podpisala 10 milijard dolarjev vreden dogovor o dobavi zemeljskega plina, ki je šel seveda na roko velikim ameriškim družbam in drugim
vlagateljem v izraelska plinska polja. Jordanija pa je od Izraela že tako odvisna tudi za dobavo vode.”
Vabimo, k branju izredno zanimivega intervjuja v Mladini naše pronicljive članice Samar Zughool na povezavi: »Lahko govorimo o miru, vendar je težko najti mir sredi genocida«