Projekt Eat Responsibly je bil triletni projekt, ki je izobraževal otroke o odgovorni potrošnji hrane. Na zaključni prireditvi projekta letos januarja v Pragi je bilo v praksi izvedeno tudi odgovorno organiziranje dogodkov, in od tod cel kup idej, kako se lahko organiziranja takih dogodkov in priprave hrane lotimo tudi mi.
»To je bila pomembna priložnost, da pokažemo v praksi, to o čemer govorimo,« je povedala Michaela Cermakova, »naši kriteriji so bili, da mora biti hrana veganska, lokalna in sezonska. In uspelo nam je vse to – vsa hrana, ki je bila pripravljena za dogodek, je bila s Češke, tudi suho sadje.«
»Zelo je pomembno poznati svoje lokalne mreže, poznati svoje vrednote – in njihove,« je povedala Michaela Cermakova, ki je priznala, da čas dogodka stvari ni olajšal: »Dobiti zelenjavo je bilo najtežje, te kakovosti in v tem delu leta«
Na začetku je bil menu vegetarijanski z veganskimi opcijami, vendar smo se po pogovoru s cateringom odločili, da bi ponujanje različnih možnosti predstavljala več kompleksnosti in povečalo stroške cateringa. In zato je bilo 100% vegansko.
»Ko smo se odločile_i, da bo vse vegansko, smo si zadale_i tudi izziv, da naj bo hrana tudi nadvse okusna, tako da res lahko pokažemo ljudem, kako dobra je lahko veganska hrana. In bilo je smiselno , saj je veganska hrana bolj v skladu s trajnostnim pristopom k prehranjevanju.«
Še več, organizatorke so prosile udeleženke_ce naj si na krožnike ne naložijo preveč in ne mečejo proč dobre hrane. Vsa hrana, ki ni bila postrežena je bila previdno zapakirana in na koncu dneva odpeljana v zavetišča za brezdomne osebe in v varno hišo za ženske.
Kljub vsem dosežkom je Cermakova povedala, da se še vedno trudijo za večjo trajnost in okoljsko zavest na prihodnjih dogodkih.
»Še vedno so stvari, ki jih lahko naredimo boljše. V prihodnosti si res želim zmanjšati količino odpadne embalaže, ki jo proizvedemo, še posebej plastične embalaže.«
Članek lahko v celoti preberete tukaj.
Vir: capacity4dev