Podnebno izobraževanje: Prilagajanje na podnebne spremembe
Četrto in zadnje izobraževanje v ciklu Podnebnih izobraževanj Mreže za prostor, posvečeno prilagajanja na podnebne spremembe, bo po Zoomu potekalo 23. februarja od 15. do 17. ure.
Območje Slovenije se ogreva hitreje kot narašča povprečna globalna temperatura in je zaradi svoje geografske lege in naravnih danosti tudi posebej izpostavljeno. To že dolgo občuti predvsem kmetijski sektor, ki se je začel prilagajati prvi v državi. Za razliko od blaženja podnebnih sprememb za področje prilagajanja nimamo enotnega EU okvira, ki bi nas silil k ukrepanju, ampak je to odvisno od naše angažiranosti v nacionalnem okviru. V ta namen smo v letu 2016 sprejeli Strateški okvir prilagajanja podnebnim spremembam. Sistemsko to področje sodi pod Ministrstvo za okolje in prostor, veliko pozornost pa namenjajo prilagajanju tudi na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Zaradi dolgoročnih učinkov urejanja prostora je ključno pravočasno ukrepanje v prostoru, ki nam bo čez leta zagotavljalo večjo odpornost na pojave, ki so posledica podnebnih sprememb, kot so suše, povodnji, neurja in vročinski valovi. Sektor urejanja prostora še vedno premalo razmišlja o prihodnosti na tak način. Da bi tudi v tem sektorju vsi deležniki čim bolj ozaveščeno pristopali k ukrepom prilagajanja, je pomembno dobro razumevanje podnebnih sprememb in kakšne vse prilagoditve bodo že doslej nastale spremembe od nas terjale v bodoče.
Na spletnem seminarju se nam bosta pridružili Barbara Simonič, strokovnjakinja za prilagajanje iz Ministrstva za okolje in prostor (Sektor za okolje in podnebne spremembe, Oddelek za podnebne spremembe) in Barbara Medved-Cvikl iz Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (Sektor za trajnostno kmetijstvo, Oddelek za sonaravno kmetijstvo in podnebne spremembe).
Obvezna je prijava TUKAJ.
Več info:
http://mrezaprostor.si/podnebno-izobrazevanje-prilagajanje-na-podnebne-spremembe/