Ženeva (16. marec 2020) – Strokovnjaki Združenih narodov (ZN) za človekove pravice so države včeraj pozvali, naj se izogibajo pretiranemu dosegu varnostnih ukrepov v odzivu na izbruh koronavirusa, in jih opomnili, da se nujna pooblastila ne smejo uporabljati za zatiranje nasprotovanja.

»Čeprav prepoznavamo resnost trenutne zdravstvene krize in priznavamo, da mednarodno pravo dovoljuje uporabo izrednih pooblastil kot odziv na obsežne grožnje, države nujno opominjamo, da morajo biti nujni odzivi na koronavirus sorazmerni, potrebni ter nediskriminatorni«, pravijo strokovnjaki. Njihov apel povzema nedavni poziv visoke komisarke ZN za človekove pravice Michelle Bachelet, naj bodo človekove pravice umeščene v središče odziva na koronavirus.

Strokovnjaki ZN pravijo, da mednarodno pravo zagotavlja jasne usmeritve glede razglasitve izrednih razmer, bodisi iz zdravstvenih ali varnostnih razlogov. »Uporaba pooblastil v izrednih razmerah mora biti javno razglašena in o njih je treba obvestiti ustrezne pogodbene organe, kadar so temeljne pravice, vključno z gibanjem, družinskim življenjem ter zborovanjem, občutno omejene.«

»Poleg tega razglasitve izrednih razmer, ki temeljijo na izbruhu Covid-19, ne smejo biti uporabljene kot podlaga za ciljanje določenih skupin, manjšin ali posameznikov. Ne smejo delovati kot krinka za represivno delovanje pod pretvezo varovanja zdravja, prav tako pa se jih ne sme uporabljati za utišanje dela zagovornikov človekovih pravic. Omejitve, sprejete v odzivu na virus, morajo biti motivirane z legitimnimi javnozdravstvenimi cilji in se jih ne sme uporabljati zgolj za zatiranje nasprotovanja.«

Strokovnjaki menijo, da je lahko za nekatere države in varnostne institucije uporaba izrednih pooblastil privlačna, saj ponuja bližnjice. »Da preprečimo, da bi se takšna pretirana pooblastila vgradila v pravne in politične sisteme, morajo biti omejitve ozko prilagojene ter morajo biti najmanj vsiljiva sredstva za zaščito javnega zdravja.«

V državah, kjer virus slabi, si morajo oblasti prizadevati, da se življenje povrne v normalno stanje, in se morajo izogibati pretirani uporabi izrednih pooblastil za neomejeno uravnavanje vsakodnevnega življenja, so povedali.

»Države spodbujamo, da ostanejo vztrajne pri ohranjanju pristopa, temelječega na človekovih pravicah, k urejanju te pandemije, da bi oblikovanje zdravih družb spodbudili s pravno državo in zaščito človekovih pravic,« pravijo strokovnjaki ZN

Translate »