Internet je močno komunikacijsko orodje, ki uporabnikom omogoča, da izrazijo svoje mnenje, prejemajo informacije v nekaj sekundah in sodelujejo z drugimi. Je pa tudi prostor zlorab in manipulacij. Izzivi, kot so lažne novice, dezinformacije in sovražni govor na spletu, so v teh dneh vse pogostejši. Ti izzivi še zdaleč niso nedavni dogodki; izbruh koronavirusa je to ‘infodemijo’ le pospešil, medtem ko je širitev sovražnega govora na spletu – zlasti do Azijcev – prispevala k pojavu “koronacionalizma”.
Da bi omejili širjenje lažnih informacij, ksenofobijo in spletno nestrpnost, vlade po vsem svetu sprejemajo zakonodajo, ki sankcionira takšno ravnanje. Zasebni sektor, ki ga vodijo tehnološki velikani Facebook, Google, Twitter in Apple, je prav tako prevzel pobudo za pomoč pri boju proti izzivom digitalne dobe.
Ureditev spletne vsebine po drugi strani prinaša druge vidike človekovih pravic in vzbuja zaskrbljenost zaradi morebitnih kršitev drugih temeljnih svoboščin, in sicer pravice do svobode izražanja in pravice do dostopa do informacij.
V pogovoru iniciative ‘Right on’ se bo razpravljalo o teh prevladujočih vprašanjih in o tem, kako vplivajo na nas – zlasti v času krize, pa tudi o tem, kaj lahko črpamo iz izkušenj pri poskusu učinkovitega spoprijemanja s t.i. fake news in spletnim sovražnim govorom. Pridružite se njihovi razpravi v sredo, 8. aprila, ob 15. uri. Več o govorcih in prijave na povezavi.