Kaj je za bitcoinom: vzpon in obet računalniških sistemov, ki temeljijo na veriženju blokov
Tretji dogodek v okviru MoneyLab bo potekal 25. maja med 17:00 in 18:30. Govorec bo Denis ‘Jaromil’ Roio, moderirala bo Inte Gloerich.
S t.i. tehnologijami veriženja blokov, ki sestojijo iz kombinacije programskih komponent za “peer-to-peer” in kriptografsko knjigovodstvo, imajo ljudje in organizacije danes možnost »hraniti digitalni denar na trdem disku«, avtonomno potrjevati pogodbe in upravljati mrežo zaupanja brez posrednikov.
Osnova vsega tega je pionirska tehnološka inovacija na področju računovodstva, ki se na splošno imenuje veriga blokov, »trojno knjigovodstvo« ali porazdeljeno knjigovodstvo in je poganjala prvo priljubljeno kripto valuto bitcoin, pa tudi naraščajoče navdušenje finančne industrije in drugih industrij, ki je sledilo.
Pojav veriženja blokov se postavlja kot prelomna tehnologija, ki omogoča zmanjševanje vloge posredništva na finančni, institucionalni in organizacijski ravni. Vendar je za mnoge zelo težko razumeti njen potencial in meje, pa tudi področja uporabe.
Denis ‘Jaromil’ Roio bo v svojem predavanju predstavil izkušnje, pridobljene v dveh evropskih raziskovalnih projektih D-CENT in DECODE, ki sta se osredotočala na decentralizirane tehnologije za vključevanje državljanov in decentralizirane podatkovne ekosisteme v lasti državljanov. Preučil bo privzem tehnologij veriženja blokov in koristnost te inovacije za družbo, pri tem pa bo podrobno razložil, za kaj pri tej tehnologiji gre in za kaj ne.