Vrhunec dogajanja predstavlja konferenca Dan Afrike 2025 30. maja, ki jo posvečamo razmisleku o vlogi in pomenu naravnih virov – kot ključnega gospodarskega, družbenega in političnega vprašanja, ki povezuje afriški kontinent in druge svetovne regije. Tema odpira prostor za razmislek o odgovornem upravljanju naravnih virov, podnebni pravičnosti in možnostih za mednarodno sodelovanje na področju trajnostnega razvoja.
Izpostavljamo delavnice Barvanje blaga s tehniko bogolan iz Kraljestva slamnate koče, ki jih organizira v sodelovanju z društvom Humanitas in Slovenskim etnografskim muzejem. 15. in 17. maja so obiskovalci lahko sodelovali v delavnicah barvanja blaga z zahodnoafriško tehniko bogolan, ki jih je vodila burkinska umetnica. Udeleženci so spoznali tudi tradicionalne statve in afriške tkalne tehnike, ob tem pa obiskali stalno zbirko afriške umetnosti v muzeju.
Prav tako je 17. maja tam potekala interaktivna ustvarjalna delavnica za mlada dekleta afriško-slovenskega porekla, ki jo je pripravila Maša Kagao Knez in Jasna Gabrovšek v sodelovanju z mednarodno pobudo Heroines! pod okriljem zavoda Apis. Delavnici je sledila predstavitev publikacije zgodb žensk v Galeriji Srečišče (Hostel Celica).
19. maja je bila v baru Pritličje predstavljena slovenska izdaja romana Včeraj bi jo morala spoznati avtorice Ane Kalin, ki jo je izdal zavod Hirondelle. Roman odpira razmisleke o medkulturnih odnosih, vprašanju pripadnosti, diskriminaciji in enakopravnosti.
Med vrhunce kulturne ponudbe sodi tudi razstava sodobnih kipov iz Zimbabveja, ki bo na ogled 22. maja v Galeriji Diwan. Razstava predstavlja sodobno kiparstvo iz afriške države z bogato umetniško tradicijo.
Predstava Temporalnost drugih, ki jo organizira zavod Divja misel in bo 27. maja v Cankarjevem domu, dekonstruira mite o afriški ahistoričnosti in odpira prostor za razmislek o predsodkih glede Afrike in njenih kultur. Navdihnjena z mislimi pesnikov in pisateljev, kot so Aimé Césaire in Achille Mbembe, združuje poezijo, esejistiko in glasbo, da bi postavila vprašanja o zgodovini, drugačnosti in spominu. Avtorji in avtorice, kot so Dalanda Diallo in Maša Kagao Knez, skozi ples, vokal in avtorske komade ustvarjajo večplastno uprizoritev.
Ob kulturnem programu bo 29. maja v središču Ljubljane potekal poslovni dogodek, ki ga Ministrstvo organizira skupaj z Gospodarsko zbornico Slovenije v sodelovanju z afriškimi in slovenskimi podjetniki ter predstavniki gospodarskih institucij. Okrogla miza bo namenjena iskanju konkretnih možnosti za sodelovanje. Na isti dan bo potekal tudi uradni sprejem ob Dnevu Afrike v Galeriji Jakopič, kjer bodo večer popestrili s krajšo okroglo mizo Umetnost, narava in trajnost: Premislek o naravnih virih Afrike v luči ustvarjalnosti, ob razstavi etiopske fotografinje Aïda Muluneh.
Z Dnevom Afrike 2025 Slovenija nadaljuje tradicijo povezovanja s partnerskimi državami iz Afrike, obenem pa krepi zavedanje o medsebojni povezanosti in odgovornosti pri upravljanju s skupnimi izzivi – od zaščite naravnih virov do vključevanja različnih družbenih skupin v odločanje in ustvarjanje.
Dogodki so brezplačni in odprti za javnost.
Dnevi Afrike so priložnost za medkulturno srečevanje, dialog, povezovanje in praznovanje skupnih izzivov in priložnosti med Slovenijo in afriškimi državami.
Vabljeni, da se jim pridružite!
Celoten program: Dan Afrike – kulturni program
❦ ❦ ❦
SLOGA – delujmo trajnostno, lokalno in globalno!
Projekt Trajnostno. Lokalno. Globalno. II izvaja SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Sofinancira ju Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Vsebina ne predstavlja stališč Vlade Republike Slovenije.