Emina

Emina Hadžić je ustanoviteljica in direktorica uspešne mednarodne humanitarne organizacije Zavod KROG, ki je bila ustanovljena leta 2008 in deluje na področju varstva človekovih pravic, humanitarnega dela, socialne enakosti, enakosti spolov, razvojnega sodelovanja, dela z mladimi, varovanja okolja, trajnostnega razvoja ter drugih oblik neenakosti in socialne izključenosti. Posebno pozornost Emina namenja socialno ogroženim družinam, ženskam in otrokom, ki so žrtve nasilja in vojne, ranljivim skupinam ter etničnim skupinam. Projekte, ki jih izvaja s partnerji oziroma vladnimi in nevladnimi organizacijami, prostovoljci in strokovnjaki, temeljijo na načelu družbene odgovornosti in trajnostnega razvoja družbe v okolju, v katerem deluje in ga obenem soustvarja. Zavod KROG izvaja projekte v Sloveniji, državah Jugovzhodne Evrope, Afriki in Bližnjem vzhodu.

Nasilje na podlagi spola izvira iz neenakosti med spoloma in se še povečuje zaradi neenakih razmerij moči ter staja izziv v današnji družbi. S projektom »Ustavimo nadlegovanje na delovnem mestu – Ženske v medijih« smo se osredotočili konkretno na medijsko industrijo, kjer se ženske soočajo z nadlegovanjem na delovnem mestu.

Nasilje nad ženskami na delovnem mestu v medijih je dejstvo.

Je dejstvo in globalni problem. Zavod Krog se bo skupaj s partnerji (Društvo novinarjev Slovenije, Sindikat novinarjev Hrvaške, Sindikat kulture, umetnosti in medijev pri zvezi Neodvisnost v Beogradu in Mediacentar iz Sarajeva) in s sofinanciranjem Evropske unije, boril za zaustavitev nadlegovanja na delovnem mestu v medijski industriji v Sloveniji, Hrvaški, Srbiji in Bosni in Hercegovini.

Kljub temu, da so v teh državah novinarke v večini, se še vedno soočajo z diskriminacijo in zlorabami na podlagi spola. Pogosto se ne počutijo varne, da bi spregovorile, predvsem zaradi strahu pred povračilnimi ukrepi, izgube zaposlitve ali da ne bodo prejele potrebne podpore.

Ker so podatki, ki bi to stanje potrjevali, precej skopi, bo prva aktivnost v okviru projekta »Ženske v medijih« primerjalna raziskava med državami, ki bo prva tovrstna raziskava na tem območju. Sicer obstajajo podatki po posameznih državah, a podatkov prav o spolnem nadlegovanju v medijih ni:

  • Slovenija: 57 % anketiranih novinarjev je poročalo, da se nasilje pojavlja zmerno pogosto, pogosto in zelo pogosto. Vendar pa podatkov o spolnem nadlegovanju novinark na njihovih delovnih mestih ni. Čeprav je bilo nekaj primerov objavljenih, večina ostaja skrita v uredništvih (raziskava »Nasilje nad novinarji, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, 2018);
  • Hrvaška: 71 % anketirancev je doživelo spolno nadlegovanje na delovnem mestu, 61 % pa je doživelo nadlegovanje s strani nadrejenih (raziskava v okviru projekta za preprečevanje spolnega nadlegovanja na delovnem mestu – Frida, objava 2021);
  • Srbija: 84 % žensk je že doživelo diskriminacijo na podlagi spola, vendar o njej niso poročale in le 5 % je to prijavilo inšpektoratu za delo (raziskava »Diskriminacija na podlagi spola in delo na Zahodnem Balkanu«, 2021);
  • Bosna in Hercegovina: vsaka tretja ženska je od svojega 15. leta doživela vsaj eno obliko spolnega nadlegovanja, vsaka deseta pa ga je doživela v obdobju 12 mesecev pred izvedbo raziskave. V primerjavi z 21 % anketiranih moških je 40 % žensk navedlo, da so bile žrtve vsaj ene oblike spolnega nadlegovanja (raziskavo izvedla Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OSCE), 2019).

 

S projektom želimo spremeniti nesprejemljivo stanje v medijski industriji.

Podatke, ki jih bomo pridobili s primerjalno raziskavo med državami, bo skupina medijskih, pravnih in drugih strokovnjakov iz različnih držav uporabila za pripravo Pravilnika, ki bo podal jasne smernice in postopke za preprečevanje, poročanje in obravnavanje spolnega nadlegovanja na delovnem mestu v medijih. Izmenjevali si bomo dobre prakse med partnerskimi državami, potekalo bo mednarodno sodelovanje novinarjev in strokovnjakov, ozaveščanje, zagovorništvo in izobraževanje za ustrezne medijske strokovnjake o tem, kako prepoznati in obravnavati primere spolnega nadlegovanja. S projektom želimo dolgoročno vplivati na politike, prakso in kulturo v medijskih organizacijah.

Zaradi zgoraj omenjenih dejstev in nesprejemljivega stanja v družbi, ko se ve, da nadlegovanje žensk na delovnem mestu v medijih obstaja, da se o tem ne govori in da se žrtve ne upajo spregovoriti o tem na glas, smo se odločili z lučjo posvetiti prav tja, kjer je zdaj tema, da naredimo svetlobo.

Projekt Trajnostno. Lokalno. Globalno. II  izvaja SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Sofinancira ju Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Vsebina ne predstavlja stališč Vlade Republike Slovenije.

Trajnostno Lokalno Globalno II pasica

 

 

 

 

Translate »

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function wp_salt() in /home/slogapla/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wp-optimize-utils.php:33 Stack trace: #0 /home/slogapla/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wp-optimize-utils.php(43): WP_Optimize_Utils::get_log_file_name('cache') #1 /home/slogapla/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/cache/class-wpo-page-cache.php(112): WP_Optimize_Utils::get_log_file_path('cache') #2 /home/slogapla/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/cache/class-wpo-page-cache.php(1394): WPO_Page_Cache->__construct() #3 /home/slogapla/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/wp-optimize.php(345): WPO_Page_Cache::instance() #4 /home/slogapla/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wpo-page-optimizer.php(41): WP_Optimize->get_page_cache() #5 /home/slogapla/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wpo-page-optimizer.php(26): WPO_Page_Optimizer->maybe_cache_page('<!DOCTYPE html>...', 9) #6 [internal function]: W in /home/slogapla/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wp-optimize-utils.php on line 33