Občina Škofja Loka s številnimi ukrepi za boljši zrak in trajnostni razvoj
Občina Škofja Loka že vrsto let aktivno skrbi za izboljšanje kakovosti zraka in energetske učinkovitosti, kar je del širšega cilja trajnostnega razvoja. Med ključne korake sodi pristop k Konvenciji županov za podnebne spremembe in energijo, s čimer se je občina zavezala k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov za 40 % do leta 2030 glede na leto 2005.
Občina poleg tega redno izvaja meritve kakovosti zunanjega zraka, saj nima dostopa do državne merilne mreže. V mestnem središču in okolici so postavljene lastne merilne naprave, ki zagotavljajo natančne podatke o onesnaženju. Podatki iz leta 2023 kažejo, da so se koncentracije PM10 delcev znižale v primerjavi s preteklim letom, čeprav je na eni postaji še vedno zabeležena presežena koncentracija dušikovega dioksida.
Poleg meritev kakovosti zraka občina aktivno spodbuja energetsko učinkovitost s sanacijo javnih stavb in uporabo obnovljivih virov energije. V okviru Lokalnega energetskega koncepta (LEK) so postavljeni cilji za zmanjšanje emisij in povečanje energetske učinkovitosti. Pomembno vlogo pri tem igra tudi Energetska pisarna, ki deluje v okviru Razvojne agencije Sora. Pisarna nudi brezplačno svetovanje občanom o učinkoviti rabi energije in pomaga pri zmanjšanju stroškov ter izboljšanju življenjskih pogojev.
Občina je prav tako izdelala več poročil o ogljičnem odtisu, zadnje za leto 2023. Iz poročil je razviden napredek pri zmanjševanju emisij, kar kaže, da je občina na pravi poti do trajnostne prihodnosti.
Občina Škofja Loka tako z različnimi projekti in ukrepi ne le izboljšuje kakovost zraka, temveč tudi aktivno prispeva k trajnostnemu razvoju in varstvu okolja.
Vir:
❦ ❦ ❦
SLOGA – delujmo trajnostno, lokalno in globalno!
Projekt Trajnostno. Lokalno. Globalno. II izvaja SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Sofinancira ju Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Vsebina ne predstavlja stališč Vlade Republike Slovenije.