Kitajski zunanji minister Wang Yi je v sredo na sedežu Združenih narodov (ZN) v New Yorku dejal, da nobena država ne sme zaostajati v svetovnem procesu modernizacije, in poudaril kitajske rešitve za izvajanje agende ZN za trajnostni razvoj do leta 2030.

Wang, sicer tudi član političnega biroja centralnega komiteja Komunistične partije Kitajske, je na dogodku z naslovom „Globalna razvojna pobuda podpira globalni jug – Kitajska v akciji“ dejal, da globalna razvojna pobuda „prednostno podpira razvoj in revitalizacijo držav globalnega juga“.

Dogodek je potekal ob robu 79. zasedanja Generalne skupščine ZN.

GDI oziroma globalno razvojno pobudo je septembra 2021 v ZN predstavil kitajski predsednik Xi Jinping.

Od začetka GDI se je iz kitajskega predloga razvila v mednarodno soglasje, iz koncepta sodelovanja pa v skupno ukrepanje, kar je prispevalo kitajske rešitve in vneslo kitajsko moč v izvajanje Agende ZN 2030, je dejal Wang.

V zadnjih treh letih je Kitajska pri pobudi sodelovala z več kot 100 državami in mednarodnimi organizacijami.

Wang je dejal, da je sodelovanje dodalo „zagon za spodbujanje razvoja globalnega juga, pospeševanje globalnega razvoja in pospeševanje izvajanja Agende 2030 za trajnostni razvoj“.

V zadnjih treh letih je pobudo aktivno podprlo in v njej sodelovalo več kot 100 držav in več kot 20 mednarodnih organizacij. Več kot 70 držav in mednarodnih organizacij je postalo del mreže centrov za spodbujanje globalnega razvoja.

Pobuda temelji na projektih in mobilizira sredstva, pri čemer se uporabljata Sklad za globalni razvoj in sodelovanje jug-jug ter Skrbniški sklad ZN za mir in razvoj. V skladu z brošuro, ki je bila izdana na dogodku, spodbuja več strani k financiranju projektov.

V okviru pobude se je začelo več kot 1 100 projektov, več kot 600 projektov pa je že bilo izvedenih v okviru Skupine projektov za globalni razvoj.

Pobuda vsebuje vsestransko sodelovanje in ga krepi, da bi služilo vsem 17 ciljem trajnostnega razvoja, ki so jih predlagali ZN. Osredotoča se tudi na izzive, kot so nezanesljiva preskrba s hrano in energijo, revščina ter motnje v dobavni in industrijski verigi, je navedeno v brošuri.

Pobuda nenehno utrjuje soglasje o prednostni obravnavi razvoja in postaja praksa gradnje skupnosti s skupno prihodnostjo za človeštvo, je dejal Wang.

„Pripravljeni smo poglobiti sodelovanje z vsemi stranmi v okviru GDI in pospešiti izvajanje agende ZN za trajnostni razvoj do leta 2030, tako da bodo pridobitve modernizacije koristile vsaki državi in vsakemu človeku,“ je dejal.

Dogodka se je udeležil tudi predsednik zasedanja Generalne skupščine Philemon Yang, ki je dejal, da je GDI, ki ga je predlagala Kitajska, pokazal „močno vodstvo in prejel podporo številnih držav“.

Yang je dejal, da je pobuda zelo pomembna, saj ponuja novo pot za pospešitev uresničevanja ciljev trajnostnega razvoja in pomoč državam globalnega juga.

Dogodka so se udeležili tudi namestnik generalnega sekretarja ZN za ekonomske in socialne zadeve Li Junhua ter uradniki na ministrski ravni iz več kot 20 držav, med drugim iz Laosa, Kambodže, Etiopije, Burundija, Ugande, Burkine Faso, Dominikanske republike in Kube.

Vir:

❦ ❦ ❦

SLOGA – delujmo trajnostno, lokalno in globalno!

Projekt Trajnostno. Lokalno. Globalno. II  izvaja SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Sofinancira ju Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Vsebina ne predstavlja stališč Vlade Republike Slovenije.

Trajnostno Lokalno Globalno II pasica

Translate »