Študija, v kateri je sodelovalo več tisoč podjetij, je pokazala, da imajo podjetja, ki svoje strategije in ukrepe tesno usklajujejo s cilji trajnostnega razvoja ZN, manj možnosti, da se zapletejo v škandale v zvezi z okoljskimi, socialnimi in upravljavskimi vprašanji (ESG).
Analitiki z Univerze v Zürichu so ocenili podatke več kot 7.700 podjetij iz 11-letnega obdobja, ki se je začelo leta 2010, in prišli do te ugotovitve.
Raziskovalci so uporabili metodologijo Robeco SDG Score, da bi ocenili, ali posamezna podjetja svoje dejavnosti usklajujejo z agendo ZN. Ekipa je pregledala javno objavljene zaveze ter letne prijave vlagateljem in regulativnim organom.
Ugotovili so, da je 1-odstotno povečanje usklajenosti podjetja s samo enim ciljem trajnostnega razvoja povezano z 11-odstotnim zmanjšanjem števila škandalov, s katerimi se je podjetje soočilo v enem letu. Pri hujših škandalih je bilo zmanjšanje še izrazitejše, in sicer 17 %.
Robecova ocena SDG meri usklajenost podjetij z vsakim od 17 ciljev trajnostnega razvoja na lestvici od -3 (zelo negativen vpliv) do +3 (zelo pozitiven vpliv).
Trije od sedemnajstih posameznih ciljev trajnostnega razvoja so statistično značilno negativno povezani s prihodnjim škandalom – 1. cilj trajnostnega razvoja (brez revščine), 7. cilj trajnostnega razvoja (dostopna in čista energija za vse) in 13. cilj trajnostnega razvoja (podnebni ukrepi).
SDG 1 lahko podjetjem pomaga, da se izognejo škandalom v zvezi s prisilnim delom in slabim ravnanjem z lokalnimi skupnostmi pri poslovanju podjetij in v dobavnih verigah. SDG 7 in SDG 13 lahko podjetjem pomagata pri izpolnjevanju predpisov in zakonodaje, povezanih s podnebjem, in se tako izognejo škandalom, kot je goljufanje pri emisijah avtomobilov ali onesnaževanje s fosilnimi gorivi.
Raziskovalci so poudarili, da vlagatelji od podjetij vse pogosteje zahtevajo več podrobnosti o njihovih tveganjih, povezanih z ESG, vključno s tveganji za ugled in pravnimi tveganji. Ugotovili so, da je usklajenost s cilji trajnostnega razvoja natančnejši napovedovalec prihodnjih škandalov kot usklajenost s tradicionalnimi merili za razvrščanje na lestvici ESG.
Dr. Jan Anton van Zanten, strateg SDG pri družbi Robeco, je dejal: „Strateg SDG pri družbi Robeco: „Pokazali smo, da je pri podjetjih, ki so bolj usklajena s cilji trajnostnega razvoja Združenih narodov, manjša verjetnost, da bodo imela v prihodnosti škandale. To je nujno za vlagatelje: škandali v podjetjih negativno vplivajo na tržno vrednost in imajo pogosto negativne družbene in okoljske učinke. Usklajevanje naložb s cilji trajnostnega razvoja tako vlagateljem omogoča, da izboljšajo svoje finančne in trajnostne cilje.“
„Akademska sfera in finančni sektor morata sodelovati z roko v roki pri oblikovanju skupnega razumevanja učinkovitih finančnih modelov,“ je dodal profesor Dr. Thorsten Hens z Univerze v Zürichu.
„To sodelovanje med Univerzo v Zürichu in podjetjem Robeco je odličen primer, kako so se strokovnjaki z različnih področij združili, da bi prinesli nova spoznanja in podatke na področju trajnostnega vlaganja, ki bodo pomembni za številne praktične aplikacije.“
Pakt za prihodnost
Raziskava je bila objavljena ob letni generalni skupščini ZN, ki bo ta mesec potekala v New Yorku.
Od 10. do 23. septembra se bodo na sedežu ZN sestali predstavniki politike, gospodarstva, akademske sfere, diplomacije in civilne družbe, da bi ponovno potrdili zaveze k ciljem trajnostnega razvoja in okrepili sodelovanje za njihovo uresničitev.
Ob koncu srečanj bodo pogajalci podpisali nov „pakt za prihodnost“. Ta je opisan kot „jedrnat“ in „k ukrepanju usmerjen dokument“, katerega cilj je pospešiti uresničevanje ciljev trajnostnega razvoja do leta 2030.
Pakt bo vključeval posebne ukrepe za uporabo digitalnih tehnologij za pospeševanje ciljev trajnostnega razvoja.
Cilji trajnostnega razvoja imajo rok 2030, vendar je napredek na nekaterih področjih zastal, na drugih pa se je obrnil v nasprotno smer. Pandemija je predstavljala poseben izziv za cilje na področju revščine, zdravstvenega varstva in pravic delavcev – zlasti v državah v vzponu in partnerskih državah.
Lani je bila izvedena obsežna študija, v kateri je bilo ugotovljeno, da je v povprečju manj kot 20 % temeljnih ciljev trajnostnega razvoja na dobri poti, da bodo doseženi.
Leto 2030 je zato lahko priložnost za razmislek o tem, kaj je šlo narobe, in priložnost za določitev novih ambicij.
Vir.
❦ ❦ ❦
SLOGA – delujmo trajnostno, lokalno in globalno!
Projekt Trajnostno. Lokalno. Globalno. II izvaja SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Sofinancira ju Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Vsebina ne predstavlja stališč Vlade Republike Slovenije.