Slovenski vodikov konzorcij, ki združuje ključne akterje na področju energije, je novembra letos že tretjič obiskal Japonsko. Namen obiska je bil utrditev sodelovanja s strateškimi partnerji, pridobivanje izkušenj in nadaljnji razvoj koncepta nizkoogljičnega vodikovega ekosistema v Sloveniji. Med člani delegacije je bil tudi Marko Kenig, vodja službe za investicije v družbi HESS, ki aktivno prispeva k razvoju projektov na področju trajnostne energije.

Obisk vodilnih vodikovih središč

Delegacija je obiskala številne pomembne lokacije, kot so HY TOUCH Kobe – Kawasaki Heavy Industries, Yamanashi Hydrogen Town, Toyota Motors v Nagoji ter Fukushima Hydrogen Park (FH2R). Med njimi izstopa obisk sedeža Toyota Tsusho Corporation v Nagoji, kjer se že vrsto let ukvarjajo z raziskavami in razvojem vodikovih tehnologij. Toyota je pionir na področju uporabe vodika v prevozu, pri čemer njihovi avtobusi že uporabljajo vodik kot gorivo, osebna in tovorna vozila pa so še v prototipni fazi.

Sistem FH2R v Fukušimi je konzorciju predstavil integriran model, ki združuje proizvodnjo energije iz obnovljivih virov, pretvorbo v vodik, skladiščenje in transport. Ta koncept je še posebej blizu slovenskemu – viziji vzpostavitve vodikovega ekosistema, ki bo temeljil na zelenem vodiku, proizvedenem iz presežkov energije iz obnovljivih virov.

Slovenska vodikova delegacija na Japonskem (Yamanashi)

Pomen sodelovanja z japonskimi partnerji

Japonska je vodilna na področju vodikovih tehnologij, zato je sodelovanje z njihovimi podjetji, kot so Toyota Tsusho, Mitsubishi Corporation in Toshiba, za slovenski konzorcij ključnega pomena. V okviru obiska so se slovenski predstavniki seznanili z naprednimi rešitvami, ki bi lahko postale del slovenskega sistema, ter raziskovali možnosti za pridobitev industrijskih partnerjev, ki bi prispevali k razvoju potrebne infrastrukture in tehnologij.

Marko Kenig je ob tem poudaril: “HESS s svojo vizijo trajnostnega razvoja prepoznava potencial vodika kot energenta prihodnosti. Japonske izkušnje nam omogočajo dragocen vpogled v to, kako lahko tudi Slovenija uresniči svoje ambiciozne cilje na področju nizkoogljične energije.”

Slovenski vodikov konzorcij – ambicija za energetski prehod

Vodikov konzorcij ostaja zavezan svojemu cilju vzpostavitve trajnostnega vodikovega ekosistema v Sloveniji. Ta ekosistem bo združeval proizvodnjo, hrambo in distribucijo vodika ter njegovo uporabo v industriji in prometu. Poleg tega konzorcij stremi k vzpostavitvi vsedržavnega sistema, ki bi lahko služil kot model za države članice EU in širše.

Obiski, kot je bil tokratni na Japonskem, so ključni korak na poti k uresničitvi teh ciljev. Pridobljeno znanje, izkušnje in vzpostavljeni kontakti z mednarodnimi partnerji slovenski konzorcij utrjujejo kot pomembnega akterja na področju prehoda v nizkoogljično družbo.

Slovenska pot do trajnostne energije z vodikom se nadaljuje – pogumno in vizionarsko.

Vir:

❦ ❦ ❦

SLOGA – delujmo trajnostno, lokalno in globalno!

Projekt Trajnostno. Lokalno. Globalno. II  izvaja SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Sofinancira ju Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Vsebina ne predstavlja stališč Vlade Republike Slovenije.

Trajnostno Lokalno Globalno II pasica

Translate »