Slovenija se je na lestvici Climate Change Performance Index (CCPI) 2025 povzpela za 11 mest in zasedla 30. mesto, kar jo prvič uvršča med “srednje uspešne” države na področju podnebnih ukrepov. Napredek je opazen predvsem v kategorijah zmanjševanja emisij in podnebne politike, kjer je Slovenija prejela oceno “srednje”, medtem ko na področjih obnovljivih virov energije in rabe energije še vedno zaostaja z oceno “nizko”.

Napredek države vključuje premike k zgodnejšemu izhodu iz premoga, predvidenemu pred letom 2033, in pripravo novega podnebnega zakona, ki podnebno nevtralnost postavlja za cilj do leta 2045. Kljub temu ostajajo težave, kot so ohranjanje subvencij za fosilna goriva, nezadostni strateški načrti za rabo plina in nafte ter slaba podpora energetskim skupnostim in učinkoviti rabi energije, predvsem v prometnem sektorju.

Letos objavljena lestvica CCPI, ki ocenjuje 63 držav in Evropsko unijo, prikazuje mešane rezultate: medtem ko večina držav povečuje delež obnovljivih virov energije, 29 držav še vedno prejema nizke ocene zaradi visokih emisij. Na vrhu lestvice ostajajo Danska, Nizozemska in Združeno kraljestvo, medtem ko prva tri mesta ponovno ostajajo prazna, saj nobena država ne dosega ciljev iz Pariškega sporazuma.

Slovenija je na dobri poti, vendar so potrebni večji napori pri prehodu na obnovljive vire energije, prilagajanju na podnebne spremembe in opuščanju fosilnih goriv.

Poročilo CCPI 2025 je na voljo tukaj:

Poročilo Focusa je na voljo tukaj:

SLOGA – delujmo trajnostno, lokalno in globalno!

Projekt Trajnostno. Lokalno. Globalno. II  izvaja SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Sofinancira ju Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Vsebina ne predstavlja stališč Vlade Republike Slovenije.

Trajnostno Lokalno Globalno II pasica

 

Translate »