V torek, 22. oktobra 2024 je ob zaključku SRD potekala Panelna razprava na visoki ravni s temo “Prehranska varnost in izgradnja trajnostnih prehranskih sistemov”. Na razpravi so sodelovali dr. Melita Gabrič (državna sekretarka MZEZ), Taras Kachka (Ministrstvo za kmetijstvo Ukraina), Carsten Staur (OECD DAC), Tatiana Molcean (UNECE) in Rilli Lappalainen (predsednik združenja CONCORD Europe). Tekom okrogle mize so se panelisti osredotočili na prehransko varnost, ki je eden ključnih izzivov sodobnega časa. Geopolitični vplivi, s katerimi se sooča mednarodna skupnost v zadnjem desetletju, vključno s še vedno vidnimi posledicami pandemije Covid-19, gospodarskih kriz, konfliktov (zlasti ruske agresije v Ukrajini) in posledic podnebnih sprememb, ki so ključni vzroki za vse večjo negotovost prehranskih sistemov. Številne skupnosti na različnih kontinentih zaradi pogostejših podnebnih pretresov ostajajo brez pogojev za svoje primarne dejavnosti (poljedelstvo, živinoreja), kar vpliva na prehransko odvisnost in njihovo varnost.
Različni panelisti so poudarili, da odgovor na te izzive predstavlja podpora partnerskim državam pri izgradnji odpornih in trajnostnih prehranskih sistemov, vključno s krepitvijo samooskrbe in lokalno pridelane hrane. Zagotoviti je treba kakovostno in zdravo hrano, kratke dobavne verige, krepiti odpornost družb in poiskati sonaravne rešitve. Veliko vlogo igrajo mali kmetijski proizvajalci, ki predstavljajo 85 % kmetij po svetu in ki vse težje dostopajo do finančnih virov. Globalni in lokalni prehod na trajnostne prehranske sisteme terja koordiniran in celosten pristop ter odziv skupnosti. Globalna koalicija za šolske obroke, ki izhaja iz Svetovnega vrha o prehranskih sistemih 2021, je vzorčni primer dolgoročnega vlaganja v človekov razvoj. Celostni pristop, ki zajema področje prehrane, izobraževanja, zdravja in socialne varnosti za dobrobit otrok, združuje humanitarna, razvojna in mirovna prizadevanja. Podpora in opolnomočenje ranljivih skupnosti in skupin omogoča nov vir prihodka in prehrane, npr. z usposabljanji na področju čebelarstva, trajnostnega kmetovanja, upravljanja voda in gozdov. Slovenija je danes podpisala pogodbo s Svetovnim programom za hrano (WFP) ter s slovenskimi in lokalnimi partnerji pripravlja inovativen projekt v Keniji, ki se bo osredotočal na prilagajanje podnebnim spremembam s pomočjo opraševalcev.
Predsednik evropskega združenja CONCORD, Rilli Lappalainen je na dogodku poudaril pomen izobraževanja in krepitve civilno družbenih organizacij tako v partnerskih državah, kot tudi v drugih državah. Samo na takšen način se bomo lahko uspešno in ustrezno upirali spodkopavanju demokratičnih vrednot, kar nevladne organizacije zaznavamo v precej državah po svetu.
Zapisal: Marjan Huč
SLOGA – delujmo trajnostno, lokalno in globalno!
Projekt Trajnostno. Lokalno. Globalno. II izvaja SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Sofinancira ju Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Vsebina ne predstavlja stališč Vlade Republike Slovenije.