Prednostne naloge za takojšnje ukrepanje na svetovni ravni in načrt politike za prehod do leta 2050
Ker je napredek pri uresničevanju ciljev trajnostnega razvoja (SDG) ZN močno okrnjen, se oblikovalci mednarodnih politik trudijo najti rešitve, ki bi lahko oživile sedanji program ciljev trajnostnega razvoja in spodbudile učinkovitejše ukrepanje pri reševanju velikih izzivov človeštva v prihodnosti. Krožno gospodarstvo ima na tem področju jasen potencial. Ta obsežen koncept, ki vključuje manj potratno gospodarstvo in manjšo porabo virov, hkrati pa prispeva k človekovemu razvoju in blaginji, bi lahko bil ključnega pomena za pospešitev uresničevanja ciljev trajnostnega razvoja. Uradnejša vloga v okviru ciljev trajnostnega razvoja in morebitne nastajajoče ureditve po letu 2030 bi bila tudi katalizator za širitev krožnega gospodarstva kot takega.
Ta dokument raziskuje, kako bi lahko krožno gospodarstvo podprlo vsakega od 17 ciljev trajnostnega razvoja, in se zavzema za to, da se ta koncept postavi v središče nastajajočih načrtov za spodbujanje trajnostnega razvoja do leta 2050. S tem bi lahko pripomogli k spodbujanju odpornih gospodarstev, zmanjšanju vplivov na okolje in zagotavljanju pravične porazdelitve virov.
V dokumentu je opredeljenih pet prednostnih nalog za ukrepanje: vključitev načel pravičnosti in vključenosti v krožni prehod; povečanje mednarodnega usklajevanja politik; reforma finančne arhitekture za zagotovitev, da krožno gospodarstvo dobi potrebne naložbe; preoblikovanje svetovnega trgovinskega sistema za lažje trgovanje s krožnimi izdelki in storitvami ter razvoj skupnih standardov in meril.
Več na: https://www.chathamhouse.org/2024/09/how-circular-economy-can-revive-sustainable-development-goals
❦ ❦ ❦
SLOGA – delujmo trajnostno, lokalno in globalno!
Projekt Trajnostno. Lokalno. Globalno. II izvaja SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Sofinancira ju Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Vsebina ne predstavlja stališč Vlade Republike Slovenije.