V zadnjih letih so naravne nesreče v Evropi vse pogostejše in hujše, kar povzroča veliko žrtev in škode. EU usklajuje odzivanje na nesreče po vsej Evropi in se spopada s krizami, kot so epidemije, poplave, neurja, gozdni požari, potresi in nesreče, ki jih je povzročil človek.

Mehanizem EU na področju civilne zaščite, ustanovljen leta 2001, krepi sodelovanje med državami EU in desetimi sodelujočimi državami ter izboljšuje preprečevanje, pripravljenost in odzivanje na nesreče. V izrednih razmerah lahko države zaprosijo za pomoč prek centra za usklajevanje odziva na izredne razmere (ERCC), ki deluje 24 ur na dan, 7 dni v tednu, in hitro razporedi specializirane ekipe in opremo.

ERCC za natančno načrtovanje uporablja storitev Copernicus Emergency Management Service, medtem ko rescEU, ki ga v celoti financira EU, vzdržuje rezervo virov, kot so gasilska letala, helikopterji in medicinski material. EU je za sezono požarov leta 2024 pripravila 32 letalskih gasilskih sredstev in 556 gasilcev.

V nujnih zdravstvenih primerih Evropska zdravniška enota, ki jo podpira rescEU, usklajuje odzive in zagotavlja hitro medicinsko pomoč. Evropska številka za klic v sili 112 omogoča brezplačen dostop do reševalnih, gasilskih in policijskih služb po vsej EU.

Enotno odzivanje Evrope na nesreče v okviru mehanizma EU na področju civilne zaščite in rescEU poudarja moč sodelovanja pri zmanjševanju posledic nesreč.

Več informacij je na voljo na spletni strani European Commission.

Translate »