- Globalno poročilo o trajnostnem razvoju zagotavlja okvir za ocenjevanje in upravljanje sprememb, ki lahko pospešijo izvajanje ciljev trajnostnega razvoja.
- Na azijsko-pacifiški regionalni delavnici za razširjanje GSDR je bilo obravnavano, kako je mogoče transformacije GSDR uporabiti v nacionalnem in regionalnem okviru.
- Udeleženci so poudarili pomen dolgoročne krepitve zmogljivosti, zagotavljanja vključujočih preobrazb in preprečevanja delnih ali napačno usmerjenih preobrazb.
Ob zastrašujočih poročilih o počasnem napredku ciljev trajnostnega razvoja so udeleženci azijsko-pacifiške regionalne delavnice razpravljali o novih dokazih o tem, kako lahko odločevalci sprožijo in upravljajo preobrazbo za celostno in pospešeno izvajanje ciljev trajnostnega razvoja.
Po navedbah povzetka poročila o srečanju v glasilu Earth Negotiations Bulletin (ENB) je bil namen dogodka razširiti ugotovitve drugega globalnega poročila o trajnostnem razvoju (GSDR) – pregled znanstvenih in drugih dokazov o procesih preoblikovanja, ki zagotavlja okvir za ocenjevanje in upravljanje procesov preoblikovanja. Na delavnici so se zbrali oblikovalci politik, predstavniki civilne družbe, akademiki in druge zainteresirane strani, da bi izmenjali izkušnje in razpravljali o praktičnih aplikacijah za podporo transformacijam v okviru ciljev trajnostnega razvoja.
Ugotovitve GSDR
V prvem delu dogodka so člani neodvisne skupine znanstvenikov (IGS) – skupine, ki so jo ZN zadolžili za pripravo GSDR – predstavili glavne ugotovitve poročila. Pojasnili so, da je bilo v prvem GSDR, ki je bil objavljen leta 2019, začrtanih šest izhodiščnih točk, ki opisujejo področja ukrepanja, na katerih lahko transformativni premiki vplivajo na več ciljev trajnostnega razvoja: blaginja in zmogljivosti ljudi, trajnostno in pravično gospodarstvo, prehranski sistemi in zdrava prehrana, razogljičenje energije z univerzalnim dostopom, razvoj mest in primestnih območij ter globalne okoljske skupnosti. Poročilo je opredelilo tudi štiri vzvode, s katerimi lahko oblikovalci politik in druge zainteresirane strani aktivirajo transformativni potencial teh vstopnih točk:
Upravljanje;
- gospodarstvo in finance;
- znanost in tehnologija ter
- individualno in kolektivno delovanje.
Člani IGS so opozorili, da je v drugi GSDR, objavljeni leta 2023, kot peti vzvod dodana krepitev zmogljivosti.
V poročilu je bil razvit tudi dinamični okvir, ki kaže, kako se preoblikovanje razvija skozi tri stopnje: pojavljanje, ko se nove tehnologije in vedenja pojavijo na nišnih področjih, pospeševanje, ko se sprejetje razširi do prelomne točke, ki destabilizira obstoječi sistem, in stabilizacija, ko nove tehnologije in vedenja postanejo novo normalno stanje.
Član IGS Ambuj Sagar je povzel ključno sporočilo obeh poročil in poudaril, da so preobrazbe možne in neizogibne ter da jih je treba upravljati, da bi dosegli celovito in pospešeno izvajanje ciljev trajnostnega razvoja.
Udeleženci so izmenjali nacionalne izkušnje, pri čemer jih je več opisalo preobrazbe, ki so v teku, ali potencialne vstopne točke v njihovih državah. Drugi so opozorili, da bo okvir GSDR koristen pri nadaljnjem usklajevanju politik s cilji trajnostnega razvoja.
Krepitev zmogljivosti za preoblikovanje
Drugi del delavnice se je osredotočil na krepitev zmogljivosti. Udeleženci so poudarili, da je treba zagotoviti, da se podpora za krepitev zmogljivosti nadaljuje skozi celoten proces preoblikovanja, in da je treba zmogljivosti zavarovati pred institucionalnimi in političnimi spremembami. Opozorili so tudi, da je treba bolje priznati in podpreti vlogo civilne družbe kot nosilca znanja o zmogljivostih.
Nacionalna vloga in poročanje o VNR
V zadnjem delu dogodka, ki se je osredotočil na prostovoljne nacionalne preglede (VNR), so se udeleženci strinjali, da lahko okvir GSDR spodbudi bolj analitičen in v prihodnost usmerjen pristop s poudarkom na pridobljenih izkušnjah, ki bodo podlaga za krepitev in prilagoditev nacionalnih ciljev in prednostnih nalog.
Na delavnici sta se pojavili dve ključni temi: zagotavljanje vključujočih preobrazb in ohranjanje preobrazb na poti k trajnostnim rezultatom.
Glede vključevanja so udeleženci poudarili, da morajo koristi preobrazbe doseči vse člane družbe, zlasti marginalizirane skupine, ki jih je treba zaščititi pred kompromisi. Razpravljali so tudi o tem, kako vključiti in obravnavati potrebe prebivalstva, ki je odvisno od obstoječih netrajnostnih sistemov, da bi preprečili nastanek širokih družbenih gibanj, ki nasprotujejo spremembam.
V zvezi z doseganjem trajnostnih rezultatov so udeleženci poudarili, da je treba preprečiti delne prehode, s katerimi bi se uveljavile netrajnostne rešitve, kot je zamenjava virov energije z visokimi emisijami s fosilnimi gorivi z nižjimi emisijami. Azijsko-pacifiška regionalna delavnica za uvedbo in razširjanje GSDR 2023 je potekala od 22. do 24. oktobra 2024 v New Delhiju v Indiji. Soorganizirali so jo Oddelek ZN za ekonomske in socialne zadeve (DESA), nemško Zvezno ministrstvo za okolje, ohranjanje narave, jedrsko varnost in varstvo potrošnikov (BMUV) v okviru Mednarodne podnebne pobude (IKI) in Nemška razvojna agencija – Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. To je bila tretja v nizu regionalnih delavnic za razširjanje GSDR, ki so sledile delavnicam za Afriko ter Latinsko Ameriko in Karibe (LAK).
❦ ❦ ❦
SLOGA – delujmo trajnostno, lokalno in globalno!
Projekt Trajnostno. Lokalno. Globalno. II izvaja SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Sofinancira ju Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Vsebina ne predstavlja stališč Vlade Republike Slovenije.