Danes, 25. novembra, obeležujemo Mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami, ki nas opominja, da nasilje nad ženskami in dekleti ostaja ena najpogostejših oblik kršenja človekovih pravic po vsem svetu. Datum je bil zbran v čast sestram Mirabal, trem političnim aktivistkam iz Dominikanske republike, ki so bile leta 1960 umorjene po ukazu vladarja države Rafaela Trujilla (1930‒1961).
Nasilje nad ženskami ima različne oblike – fizično, psihično, spolno, ekonomsko in digitalno. Ni omejeno na starost, družbeni status ali geografsko okolje. V Deklaraciji ZN o odpravi nasilja na ženskami, ki jo je Generalna skupščina ZN izdala leta 1993, je nasilje nad ženskami opredeljeno kot vsako dejanje nasilja na podlagi spola, ki povzroča ali bi lahko povzročilo fizično, spolno ali psihično škodo ali trpljenje žensk, vključno z grožnjami s takšnimi dejanji, prisilo ali samovoljnim odvzemom svobode, ne glede na to, ali se dogaja v javnem ali zasebnem življenju.
Lahko vključuje:
– nasilje v partnerskih odnosih (pretepanje, psihična zloraba, posilstvo v zakonu, uboj žensk),
– spolno nasilje in nadlegovanje (posilstvo, prisilna spolna dejanja, neželeno spolno napeljevanje, spolna zloraba otrok, prisilne poroke, ulično nadlegovanje, zalezovanje, spletno nadlegovanje),
– trgovina z ljudmi (suženjstvo, spolno izkoriščanje),
– pohabljanje ženskih spolnih organov in
– otroške poroke.
Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije – SURS je eno izmed oblik nasilja, povzročeno tako v partnerskem odnosu kot zunaj njega, doživela vsaka peta oz. 22 % žensk v starostni skupini 18‒74 let. Njpogostejša oblika nasilja je fizično nasilje, doživelo ga je 13% žensk, spolno nasilje pa nekaj več kot 9%. Zunaj partnerskega odnosa ženske najpogosteje doživljajo fizično, v partnerskem odnosu pa psihološko nasilje. Povzročitelji nasilja so v 90 % moški. Največ umorov žensk se zgodi v njihovem družinskem okolju. Zaradi nekaznovanosti, molka, stigme in sramu, ki nasilje spremljajo, je v veliki neprijavljeno. Ženske so trikrat pogosteje žrtve nasilja v partnerskem odnosu kot moški, saj je nasilje v partnerskem odnosu od dopolnjenega 15. leta starosti doživelo tri četrtine žensk in nekaj manj kot četrtina moških.
Nasilje nad ženskami ostaja globalni problem, ki zahteva ničelno toleranco in skupna prizadevanja za družbo brez nasilja. Ciljev trajnostnega razvoja – nikogar ne pustiti zadaj – ni mogoče izpolniti, ne da bi odpravili nasilje nad ženskami in dekleti.
25. november oznanja začetek 16 dni akcij proti nasilju nad ženskami, ki se zaključijo 10. decembra, ko obeležujemo Svetovni dan človekovih pravic. Geslo letošnjih akcijskih dni se glasi: Vsakih deset minut je ubita ena ženska. Združimo se in končajmo nasilje nad ženskami.
VIRI: UNITED NATIONS in SURS
SLOGA – delujmo trajnostno, lokalno in globalno!
Projekt Trajnostno. Lokalno. Globalno. II izvaja SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Sofinancira ju Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Vsebina ne predstavlja stališč Vlade Republike Slovenije.