V številnih evropskih mestih je omejitev hitrosti v naseljih znižana na 30 km/h, in to ni več izjema, temveč pravilo. Podobni ukrepi so v zadnjih letih postali ključni za dosego ciljev trajnostnega razvoja, kot so zmanjšanje onesnaženosti, večja varnost v prometu ter boljša kakovost življenja. Pionirji na tem področju, kot so Bologna, Barcelona in Pariz, so že izvedli uspešne spremembe, ki so pripeljale do manj prometnih nesreč in večje varnosti pešcev in kolesarjev.
V Bologni so po uvedbi cone 30 zabeležili kar 50 odstotkov manj smrtnih žrtev in znatno zmanjšanje števila prometnih nesreč. Španija je že leta 2021 uvedla omejitev 30 km/h kot standard za enopasovne ceste. Študije kažejo, da znižanje hitrosti ne pripomore le k varnosti, temveč tudi k zmanjšanju onesnaženosti in hrupa. Avtomobili pri nižjih hitrostih vožnje bolj enakomerno delujejo, kar pripomore k manjšim izpustom toplogrednih plinov in boljši kakovosti zraka.
Tudi v Sloveniji se o tovrstnih ukrepih intenzivno razpravlja, predvsem v urbanih območjih. Podnebni svet je že začel obravnavati možnost uvedbe omejitve hitrosti na 30 km/h v naseljih, kar bi pripomoglo k večji trajnostni mobilnosti in zmanjšanju emisij. Znižanje hitrosti pomeni tudi večjo uporabo javnega prevoza, kolesarjenja in hoje, kar zmanjša število avtomobilskih poti in prispeva k boljšemu okolju.
Z uvedbo cone 30 Slovenija stopa na pot bolj trajnostnega in varnega prometa, ki ne koristi le okolju, temveč tudi zdravju in počutju vseh prebivalcev. Sprememba kulture mobilnosti in ozaveščanje javnosti so ključnega pomena, da takšni ukrepi postanejo trajnostno uveljavljeni.
❦ ❦ ❦
SLOGA – delujmo trajnostno, lokalno in globalno!
Projekt Trajnostno. Lokalno. Globalno. II izvaja SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Sofinancira ju Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Vsebina ne predstavlja stališč Vlade Republike Slovenije.