V maju 2025 je Zavod Beta v okviru programa Erasmus+ gostil udeležence mobilnosti iz Španije, ki so se v ustvarjalnem okolju Garaže pridružili delavnici izdelave ptičjih krmilnic pod vodstvom mojstra paletnega pohištva Vasja Černica. Delavnica ni bila le mednarodno obarvana in ustvarjalna, temveč tudi izrazito trajnostna. Udeleženci so ptičje hišice izdelali iz odsluženega lesa palet, kar je spodbudilo razmislek o pomembnosti ponovne uporabe materialov ter odgovornem ravnanju z naravnimi viri.

V ospredju dogodka je bila tudi skrb za biotsko raznovrstnost. Udeleženci so se seznanili z raznolikostjo ptic v Vipavski dolini, pomenom ohranjanja naravnih habitatov za ptice selivke in širšim vplivom izgube gozdov – ki kot pljuča planeta igrajo ključno vlogo v uravnavanju podnebja. Zmanjševanje populacij ptic ter izsekavanje gozdov na lokalni ravni imata resne posledice na globalni ekosistem.

Takšne pobude predstavljajo pomemben prispevek k ozaveščanju mladih o okoljskih izzivih in jih spodbujajo, da postanejo aktivni državljani, ki razumejo, da lahko z majhnimi dejanji v lokalni skupnosti prispevajo k reševanju velikih globalnih problemov – od podnebnih sprememb do izgube biotske raznovrstnosti.

Dogodek je bil izveden v sklopu programa Conntact for Global Changes, ki ga koordinira Platforma SLOGA. Projekt spodbuja trajnostne rešitve, inovacije in povezovanje lokalnega znanja z globalnimi izzivi.

lokalno, biotska raznovrstnost, les

Fotografije: Antonella D’Amico, Zavod BETA

❦ ❦ ❦

Projekt Connect For Global Change je sofinanciran s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so izključno stališča in mnenja avtorjev in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali Izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo. Niti Evropska unija niti organ, ki dodeljuje sredstva, zanje ne moreta biti odgovorna.

Dear logo    EU - sofinanciranje       SLOGA, logotip

Translate »