Deseti mednarodni dan za popolno odpravo jedrskega orožja obeležujemo v zaskrbljujočem trenutku.
Vse večje geopolitične razlike in nezaupanje povzročajo nove napetosti. Namesto dialoga in diplomacije, ki bi odpravila jedrsko grožnjo, se oblikuje nova tekma v jedrskem oboroževanju, kot taktika prisile pa se ponovno pojavlja sabljanje.

Norost moramo ustaviti, preden bo prepozno. Na ta pomemben dan mora svet jasno in enotno sporočiti: edini način za odpravo jedrske grožnje je odprava jedrskega orožja.

Razorožitev in neširjenje jedrskega orožja sta dve plati iste medalje. Napredek na enem področju spodbuja napredek na drugem. Države si morajo nujno prizadevati za oboje.

Države, ki imajo jedrsko orožje, morajo biti vodilne in spoštovati svoje obveznosti glede razorožitve ter se zavezati, da nikoli in pod nobenim pogojem ne bodo uporabile jedrskega orožja ali zagrozile, da ga bodo uporabile.

Pogodbe in instrumente, katerih cilj je preprečiti širjenje in preizkušanje jedrskega orožja ter doseči njegovo odpravo, je treba okrepiti in prilagoditi današnjim izzivom, tudi zaradi tehnoloških sprememb, ki bi lahko povečale nevarnost.

Pred dnevi je bila na vrhu o prihodnosti – in v okviru pakta za prihodnost – sprejeta nova svetovna zaveza za oživitev svetovnega režima razoroževanja in približevanje našega sveta cilju popolne odprave jedrskega orožja.

Naša prihodnost je v zraku. Odpravimo to orožje iz našega sveta za vedno.

❦ ❦ ❦

SLOGA – delujmo trajnostno, lokalno in globalno!

Projekt Trajnostno. Lokalno. Globalno. II  izvaja SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Sofinancira ju Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Vsebina ne predstavlja stališč Vlade Republike Slovenije.

 

 

Trajnostno Lokalno Globalno II pasica

Translate »