- Cilji trajnostnega razvoja ZN nas usmerjajo k uspešnemu, pravičnemu in trajnostnemu svetu, vendar pot ni lahka.
- Da bi dosegli te visoke cilje, mora zasebni sektor odigrati ključno vlogo.
- Vse več raziskav razkriva, kako se vodilna svetovna podjetja že usklajujejo s cilji trajnostnega razvoja – in kako jim lahko sledijo tudi druga.
Tudi podjetja z najboljšimi nameni morda težko ugotovijo, kako lahko v svoje strategije vključijo cilje trajnostnega razvoja Združenih narodov (SDG) v vsem njihovem obsegu in ambicioznosti. 17 globalnih ciljev (s 169 akcijskimi cilji) se zdi tako visoko zastavljenih, da so nedosegljivi.
Vzemimo na primer cilj 1: odpraviti revščino v vseh njenih oblikah povsod po svetu. Ali pa cilj 5: doseči enakost spolov in opolnomočiti vse ženske in deklice. Cilj 8 je spodbujati trajno, vključujočo in trajnostno gospodarsko rast, polno in produktivno zaposlenost ter dostojno delo za vse. In tako naprej.
Izziv ciljev trajnostnega razvoja
Cilji trajnostnega razvoja so bili sprejeti leta 2015 in naj bi bili doseženi do leta 2030. Ura teče, napredek pri 17 globalnih ciljih pa je bil v najboljšem primeru neenakomeren. Glede na poročilo ZN o ciljih za leto 2023 je le 15 % ciljev na pravi poti; 48 % jih je zmerno ali močno oddaljenih od prave poti; še 37 % jih stagnira ali nazaduje.
Vendar pa je za napredek pri doseganju ciljev do leta 2030 bistvenega pomena, da podjetja prispevajo svoj delež, če želimo, da bodo cilji doseženi do leta 2030.
Obsežen pregled praktičnih smernic organizacij, kot sta McKinsey in PwC – in s tem povezanih člankov v vodilnih revijah o upravljanju – pa je to temo osvetlil. Pregled združuje akademsko znanje s praktičnimi smernicami in ponuja zanesljiv in znanstveno utemeljen procesni okvir za sprejemanje ciljev trajnostnega razvoja.
Kako lahko podjetja uresničijo cilje trajnostnega razvoja
Na podlagi tega pregleda vam predstavljamo postopek v štirih korakih, s katerim lahko podjetja uresničijo cilje trajnostnega razvoja:
Določite prednostne naloge. Vodje podjetij morajo opredeliti cilje trajnostnega razvoja, ki so najbolj pomembni za strateške cilje njihovega podjetja. Nobeno podjetje ne more pomembno vplivati na vse cilje; prizadevanje za preveč ciljev pomeni tveganje, da se viri preveč razpršijo. Poleg tega se zavezanost in zavzetost zaposlenih brez pomembnega poudarka zmanjšata. Poleg usklajenosti med cilji trajnostnega razvoja in osnovnimi dejavnostmi podjetja lahko pomembnost izhaja iz osebnih vrednot nosilcev odločanja ali drugih dejavnikov.
Danski proizvajalec igrač Lego na primer daje prednost odgovorni potrošnji in proizvodnji (cilj 12) ter kakovostnemu izobraževanju (cilj 4), saj verjame v „preobrazbeno moč igre, ki jo je treba sprejeti v izobraževanju in razvoju zgodnjega otroštva po vsem svetu“. Oba cilja trajnostnega razvoja sta osredotočena in usklajena z dejavnostmi in vrednotami podjetja.
Več: https://www.weforum.org/agenda/2024/07/companies-can-make-the-uns-sdgs-their-own-heres-how/
❦ ❦ ❦
SLOGA – delujmo trajnostno, lokalno in globalno!
Projekt Trajnostno. Lokalno. Globalno. II izvaja SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Sofinancira ju Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Vsebina ne predstavlja stališč Vlade Republike Slovenije.