V Šoštanju se pripravlja eden največjih slovenskih projektov na področju obnovljivih virov energije – plavajoča sončna elektrarna (PSE) Družmirje. Projekt, ki ga vodi skupina HSE, je trenutno v fazi umeščanja v prostor, pri čemer se izdelujejo ključne strokovne podlage za določitev velikosti, ekonomskih parametrov in drugih lastnosti elektrarne. Zaključek tega dela načrtovanja je predviden v prihodnjem mesecu.

Občina Šoštanj bo imela neposredne koristi od elektrarne, saj ji bo ponujen del proizvedene električne energije po lastni ceni. Poleg tega se preučujejo modeli skupnostne samooskrbe, ki bi omogočili gospodinjstvom v Šoštanju dostop do cenovno ugodnejše elektrike iz PSE Družmirje. Pri načrtovanju projekta se upoštevajo tudi želje lokalne skupnosti, zlasti pri prostorski ureditvi okolice jezera.

PSE Družmirje bo pokrivala do polovico Družmirskega jezera in bo letno proizvedla do 140 GWh električne energije. Po besedah Simona Čižmeka, vodje projekta, je plavajoča sončna elektrarna eden najčistejših načinov pridobivanja elektrike, kar dokazujejo primeri iz številnih držav, med njimi Nizozemske, Nemčije, Avstrije, Portugalske in Kitajske.

Projekt PSE Družmirje je del širše strategije pravičnega prehoda SAŠA regije, ki se sooča s postopnim opuščanjem rabe premoga. V skladu s tem načelom se načrtujejo tudi dodatni energetski projekti, kot so hranilniki električne energije, preobrazba sistema daljinskega ogrevanja ter razvoj vodikove doline.

V procesu priprave državnega prostorskega načrta sodelujejo številni strokovnjaki različnih področij, od elektroinženirjev in prostorskih načrtovalcev do biologov in hidrologov. Kot poudarja Alenka Sever Keršinar iz HSE Invest, bo izdelano celovito okoljsko poročilo, ki bo podalo objektivno oceno vpliva elektrarne na okolje in predlagalo potrebne omilitvene ukrepe.

Plavajoča sončna elektrarna Družmirje je tako eden ključnih projektov v prehodu Slovenije k trajnostni energetiki in zeleni prihodnosti, pri čemer se bo v največji možni meri upoštevalo potrebe lokalne skupnosti in zahteve po varstvu okolja.

Vir: No photo description available.

❦ ❦ ❦

SLOGA – delujmo trajnostno, lokalno in globalno!

Projekt Trajnostno. Lokalno. Globalno. II  izvaja SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Sofinancira ju Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Vsebina ne predstavlja stališč Vlade Republike Slovenije.

Trajnostno Lokalno Globalno II pasica

Translate »