Indija je država, v kateri se večina deklet poroči že v otroštvu. Vendar pa se odvija hitri razvoj. Indija je hkrati dolgoročna rekorderka in pomembna pionirka.
Pri 15 letih je Neelam postala ena od številnih indijskih deklet, ki so morala nositi tančice in heno pri premladih letih. Njena družina se je odločila, da se mora poročiti. Mladenič, s katerim naj bi se Neelam poročila, je bil star 18 let.
Danes je Neelam stara 45 let in dela kot gospodinjska pomočnica v zvezni državi Karnataka. A čeprav je minil veliko let, se še vedno spominja dneva, ko je izvedela, da so njeni starši in babica v njenem imenu sprejeli pomembno odločitev.
»Jokala sem, čeprav sem vedela, da je tako mlada poroka običajna,« pojasnjuje Neelam. Neelam mladega ženina ni poznala in pred poroko sta se imela priložnost srečati le enkrat.
»Bila sem zelo zaskrbljena in prestrašena glede svoje prihodnosti, zlasti ker sem zapuščala mamo in začenjala novo življenje z neznancem,« pravi.
The World’s Best News pozna Neelamino identiteto, vendar je želela, da jo v tem članku imenujemo le s prvim imenom, saj je poroka otrok v nekaterih delih Indije tabu kljub njeni razširjenosti.
Svetovna voditeljica po številu otroških nevest
Usoda Neelam kot otroške neveste je v Indiji precej pogosta. Po najnovejšem poročilu agencije OZN za otroke UNICEF se skoraj vsaka četrta mlada ženska v državi – natančneje 23 odstotkov – poroči pred svojim 18. rojstnim dnem.
Tretjina otroških nevest na svetu živi v tej azijski državi, zato se Indija lahko pohvali z neslavnim nazivom „svetovne prvakinje“ po številu otroških nevest. A čeprav ima Indija največje število otroških nevest na svetu, je tudi pionirka:
Indija je naredila velik korak k temu, da so otroške poroke postale preteklost – pravzaprav je na tem področju naredila največji napredek v vsej Aziji. Razširjena tradicija otroških porok je kljub vsemu postala manj pogosta. Leta 2001 je bila skoraj polovica deklic poročena v otroški dobi, od takrat pa se je ta težava več kot prepolovila. Predvsem v zadnjih 15 letih se je pozitivni trend še okrepil. K pozitivnim spremembam je prispeval leta 2006 sprejeti zakon o prepovedi otroških porok.
»Indijski zakon, ki prepoveduje poroke otrok, so oblasti v številnih primerih izvajale zelo strogo. To je imelo ključno vlogo pri razvoju,« pojasnjuje Trong-Ahn Trinh, raziskovalec zakonske zveze otrok na avstralski univerzi Monash.
Če želimo do leta 2030 doseči cilj, da ne bo več otroških nevest, kar je končni cilj trajnostnega razvoja ZN, je treba napredek pospešiti še bolj.
Mlade neveste postanejo mlade matere
Tveganje, da bo deklica postala otroška nevesta, je odvisno od njenega porekla. Dekleta s podeželja so bolj ogrožena kot dekleta iz velikih mest. Več otroških nevest je tudi v družinah z nizko izobrazbo ali brez nje.
»Vedela sem, da je normalno, da se dekle moje starosti in porekla poroči,« pravi Neelam, »toda ko se je to zgodilo meni, se sploh nisem počutila pripravljeno.«
Mlade neveste pogosto postanejo mlade mame, običajno stare med 14 in 16 let. In mlajša kot so dekleta, ko se poročijo, mlajša so običajno tudi, ko postanejo mame. Neelam ni izjema.
»Prvega otroka sem dobila pri 15 letih. Nosečnost in porod sta bila zame zelo pretresljiva. Moj trebuh je bil tako velik, otrok pa zelo majhen.«
Svinčnik za šolo in denar v roki
Še posebej žalostna posledica tega je, da otroške neveste pogosto ne dokončajo šolanja. Manj kot dve od desetih poročenih deklet nadaljujeta šolanje.
Po Unicefovih podatkih je najboljši način za zmanjšanje števila otroških nevest izobraževanje, zmanjševanje revščine in ozaveščanje. Statistični podatki kažejo zelo jasno povezavo med temi tremi dejavniki in tveganjem, da postaneš otroška nevesta.
Bolj ko je družina gospodarska revna, večja je potreba po zmanjšanju števila otrok. En otrok manj pomeni ena usta manj, ki jih je treba nahraniti. V tem primeru so pogosto mlada dekleta v družini tista, ki morajo proti svoji volji privoliti v dogovorjeno »ljubezen«.
Zato so neposredni denarni transferji nekaterim najrevnejšim družinam v državi ena od metod, ki jih uporabljajo UNICEF in drugi, da bi dekletom preprečili pot do oltarja. Učinkovita finančna pomoč pomaga družinam zagotoviti hrano in druge osnovne potrebščine. Prav tako zmanjšuje potrebo po poroki deklet, pravi Trong-Ahn Trinh.
„Ko družine postanejo finančno stabilne, je manj verjetno, da bodo poroke otrok obravnavale kot nujnost.“
Jasno je tudi, da se s trajanjem študija tudi manjša verjetnost, da bo dekle prisiljeno v prezgodnjo poroko. Indija si močno prizadeva, da bi dekleta obdržala v šoli – in jih vrnila v šolo, če so jo že opustila.
»Dekleta in ženske z izobrazbo se poročajo pozneje. Izobražene ženske tudi pogosteje branijo svoje pravice in pravice svojih hčera,« pojasnjuje Trong-Ahn Trinh.
Moč deklet na ulicah
Boj za spreminjanje norm je v več primerih zelo neposreden. Oktobra 2022 je na ulicah 26 indijskih zveznih držav 70.000 žensk in deklet demonstriralo proti otroškim porokam. To je bil začetek množične kampanje, imenovane »Indija brez otroških porok«.
V okviru demonstracij je 70.000 žensk in deklet prižgalo svetilke in bakle ter z njimi hodilo po ulicah. Skupaj se je pohodu v 26 zveznih državah pridružilo več kot 20 milijonov ljudi.
Številne ženske, ki sodelujejo v kampanji »Indija brez otroških porok«, so zavrnile, da bi postale otroške neveste, ali pa so bile same žrtve otroške poroke. Pohoda z baklami so se udeležile tudi voditeljice, zdravniki, odvetniki, učitelji, akademiki, borci za človekove pravice in študenti, ki so prižigali sveče po vsej državi.
Nove norme
Neelam je še danes poročena s svojim takrat premladim ženinom. Nič podobnega pa se ne bo zgodilo njunim otrokom:
»Svojih hčera zagotovo ne želim poročiti prezgodaj,« pravi in nadaljuje: »Želim si, da bi imele moje hčere vsaj priložnost, da v življenju najprej naredijo nekaj zase, preden se poročijo.«
Medtem ko sta dohodek in izobrazba le dva od pomembnih dejavnikov, so del razlage za veliko število otroških nevest v državi tudi kultura in vloge spolov. Zlasti v zveznih državah, kjer je pojav otroških nevest najbolj razširjen, si oblasti in razvojne organizacije prizadevajo spremeniti odnos do žensk in kulturne norme, ki vodijo v veliko sprejemanje otroških porok.
Eno od prizadevanj je bilo izobraževanje in vključevanje več kot 13 milijonov lokalnih Indijcev, da bi se aktivno izrekli proti praksi otroških porok v svojih skupnostih.
»Vključevanje skupnosti je pomembno, sodelovanje z lokalnimi voditelji in verskimi osebnostmi pa lahko spremeni odnos skupnosti in norme glede zgodnjih porok,« pravi Trong-Ahn Trinh o obsežnem izobraževalnem programu.
Tudi Neelam čuti, da se Indija spreminja.
»Na srečo je danes več ozaveščenosti o otroških nevestah in norme se spreminjajo.«
SLOGA – delujmo trajnostno, lokalno in globalno!
Projekt Trajnostno. Lokalno. Globalno. II izvaja SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Sofinancira ju Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Vsebina ne predstavlja stališč Vlade Republike Slovenije.