Zavod Beta je letos maja izvedel predstavitev magistrske naloge Dejana Slokarja, magistra Molekulske in funkcionalne biologije na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani, z naslovom: “Na rekombinaciji temelječa umetna evolucija kvasovke Saccharomyces cerevisiae za acidotoleranco.” Dogodek je bil izveden v sklopu programa Conntact for Global Changes, ki ga koordinira Platforma SLOGA. Projekt spodbuja trajnostne rešitve, inovacije in povezovanje lokalnega znanja z globalnimi izzivi.
Kaj smo se naučili?
Raziskava je pokazala, da lahko kvasovke evolucijsko prilagodimo, kar izboljša njihovo preživetje v zahtevnih okoljih. Bolj odporne kvasovke omogočajo učinkovitejšo fermentacijo, kar je ključno za industrije, kot sta pivovarstvo in bioetanol. Biotehnološke inovacije, kot je ta, prispevajo k bolj trajnostni proizvodnji. Poleg tega imajo maščobne kvasovke potencial za pridobivanje živilskih maščob, vendar morajo preživeti pri zelo visokih temperaturah. Pri tem igrajo pomembno vlogo naravni strupi kvasovk, kot sta žveplo in sol, saj vplivajo na njihovo sposobnost preživetja.
Izkušnja predavatelja
Dejan Slokar je svoje sodelovanje na dogodku opisal kot izjemno dragoceno izkušnjo: “Predstavljanje pred lokalnim občinstvom in domačimi mi je predstavljalo izziv zlasti pri pripravi predstavitve, saj je pred takšnim poslušalstvom znanstveno tematiko potrebno predstaviti jasno, zanimivo in nazorno, poljudnoznanstveno torej. Ob sami predstavitvi pa sem se, ravno zaradi znanih obrazov v publiki, nemudoma sprostil in v takem duhu predstavil tematiko in zaključke moje magistrske naloge. Po zaključku predstavitve je bila priložnost še za vprašanja, ki so bila dobro zastavljena, diskusija, ki se je vnela pa je kazala na občo razumevanje predstavljene teme. Kot predavatelju in občanu Občine Ajdovščina se mi takšni dogodki, kjer se lahko širši publiki predstavi znanstveno tematiko, zdijo zelo pomembni, tako za širjenje strokovnega znanja, kot tudi za povezovanje mladih strokovnjakov s širšo okolico.”
Dogodek ni bil namenjen le tistim, ki jih zanimajo kvasovke ali biologija, temveč vsem, ki želijo spoznati, s čim se danes ukvarjajo mladi raziskovalci in kako s svojim znanjem soustvarjajo prihodnost.
Projekt Connect For Global Change je sofinanciran s strani Evropske unije.
Besedilo in fotografije: Antonella D’Amico, Zavod BETA
❦ ❦ ❦
Projekt Connect For Global Change je sofinanciran s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so izključno stališča in mnenja avtorjev in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali Izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo. Niti Evropska unija niti organ, ki dodeljuje sredstva, zanje ne moreta biti odgovorna.