Na podlagi letošnje revizije 13. cilja trajnostnega razvoja o podnebnih spremembah na političnem forumu na visoki ravni o trajnostnem razvoju (HLPF) leta 2024 so se države članice in druge ključne zainteresirane strani sestale, da bi razpravljale o napredku pri 13. cilju trajnostnega razvoja in z dokazi podprtih pristopih, ki so na voljo za izkoriščanje sinergij z drugimi cilji trajnostnega razvoja. Miquel Muñoz iz družbe SEI se pridružuje tej seji in deli spoznanja iz dela družbe SEI na področju podnebnih sprememb in obnovljivih virov energije.

S sprejetjem Agende 2030 za trajnostni razvoj in Pariškega sporazuma leta 2015 so bili vzpostavljeni trdni temelji za usklajeno izvajanje podnebnih ukrepov in ciljev trajnostnega razvoja na vseh ravneh in v vseh sektorjih. V istem duhu je generalni sekretar v nagovoru o svojih prednostnih nalogah za leto 2023 poudaril, da so „podnebni ukrepi največja priložnost 21. stoletja, da pospešimo uresničevanje vseh ciljev trajnostnega razvoja“.

V skladu s poročilom WMO o stanju podnebja v svetu za leto 2023 najnovejši podatki kažejo, da je bilo leto 2023 najtoplejše v zgodovini, in sicer za približno 1,4 °C nad predindustrijskim izhodiščem. Tudi zadnjih devet let, od leta 2015 do leta 2023, je bilo najtoplejših v zgodovini. Svetovne emisije še naprej naraščajo, zlasti po kratkem zmanjšanju v času pandemije COVID-19. Najnovejše poročilo IPCC opozarja, da se je povprečna globalna temperatura že dvignila za 1,1 °C nad predindustrijsko raven.

Obseg potrebnih finančnih sredstev je velik – globalni modeli najbolj verodostojnih institucij se gibljejo okoli trilijonov letno. Prvo poročilo Stalnega odbora za finance o določitvi potreb iz leta 2021 kaže, da je za izvajanje podnebnih akcijskih načrtov partnerskih držav do leta 2030 potrebnih skoraj 6 bilijonov USD, pri čemer stroški prilagajanja niso v celoti upoštevani. Najmanj razvite države in majhne otoške partnerske države se pri obvladovanju podnebnih sprememb in njihovih posledic soočajo z nesorazmerno velikimi izzivi. V teh ranljivih državah, ki se soočajo tudi z izčrpavajočimi dolgovi, je nujno potrebna krepitev zmogljivosti s poudarkom na ženskah, mladih ter lokalnih in marginaliziranih skupnostih.

Na tem zasedanju bodo obravnavani izzivi in priložnosti pri spodbujanju ključnih rešitev za pospešitev uresničevanja cilja trajnostnega razvoja št. 13 kot spodbujevalca za doseganje medsebojno povezanih kriznih razmer na področju narave, biotske raznovrstnosti, onesnaževanja, pa tudi revščine, neenakosti in trajnostnega razvoja. Na seji bodo uporabljeni rezultati srečanja strokovne skupine za pregled 13. cilja trajnostnega razvoja, ki je potekalo marca 2024 v Tokiu.

 

Vir: https://www.sei.org/events/sdg-13-interlinkages/

❦ ❦ ❦

SLOGA – delujmo trajnostno, lokalno in globalno!

Projekt Trajnostno. Lokalno. Globalno. II  izvaja SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Sofinancira ju Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Vsebina ne predstavlja stališč Vlade Republike Slovenije.

 

 

Trajnostno Lokalno Globalno II pasica

Translate »