Suzana

Suzana Samac je mladinska delavka in koordinatorica promocije ter projektov pri Zavodu Voluntariat. Kot prostovoljka z več kot 10-letnimi izkušnjami na različnih področjih je predana spodbujanju družbenih sprememb, vključevanju mladih in promociji etične komunikacije. Njeno delo združuje strast do mladinskega dela, mednarodnega sodelovanja, kariernega svetovanja, boju proti lažnim informacijam in podpore mladinskim iniciativam.

Prostovoljstvo v tujini ima močan potencial za pozitivne spremembe, a le, če je izvedeno na etičen in odgovoren način. Delo v sirotišnicah, čeprav pogosto motivirano z dobrimi nameni, lahko povzroči dolgotrajno škodo tistim, ki jih želimo podpreti – otrokom. To je resničnost, ki jo mnogi prostovoljci šele odkrivajo, zahvaljujoč ozaveščevalnim kampanjam organizacij, kot so UNICEF, Save the Children in Better Care Network.

Prostovoljstvo v tujini je pogosto predstavljeno kot plemenito dejanje, še posebej, ko gre za delo v sirotišnicah. Kljub dobrim namenom pa lahko tovrstne dejavnosti prinesejo več škode kot koristi – predvsem otrokom, ki so najbolj ranljivi.

Skrita resnica sirotišnic in prostovoljnega turizma

Kot prikazuje video The Problem with Volunteering in Orphanages ter poudarjajo zgoraj omenjene organizacije,  prostovoljstvo v sirotišnicah pogosto podpira škodljive prakse.

Številne sirotišnice so del dobičkonosne industrije, kjer otroke izrabljajo za pridobivanje donacij in privabljanje prostovoljcev. Po podatkih UNICEF-a več kot 80 % otrok v teh ustanovah ni sirot – večina ima vsaj enega živečega starša. Pogosto so v sirotišnicah zaradi revščine, ločeni od svojih družin kar pomeni, da bi bila podpora družinam boljša rešitev.

Ta oblika t.i. “prostovoljnega turizma” (angl. voluntourism) povečuje povpraševanje po sirotišnicah, spodbuja trgovino z otroki in dolgotrajno škoduje njihovemu razvoju. Otroci so pogosto odstranjeni iz svojih skupnosti, da bi zadovoljili “potrebe” prostovoljcev in turistov. Navežejo se na prostovoljce, ki kmalu odidejo, kar vodi v ponavljajoče se občutke zapuščenosti in negotovosti.

Kako prispevati k pravičnejšemu svetu?

Namesto dela v sirotišnicah, strokovnjaki priporočajo podporo družinam in skupnostim na način, ki dolgoročno krepi njihove zmogljivosti in ne podpira škodljivih praks. Ključ je v krepitvi sistemov, ki omogočajo otrokom varno odraščanje v družinskem okolju. Prostovoljstvo mora temeljiti na znanju, odgovornem delovanju in spoštovanju pravic otrok.

E-TICK: Orodje za etično prostovoljstvo

Pri Zavodu Voluntariat spodbujamo prostovoljce, da se izogibajo škodljivim praksam prostovoljnega turizma in se osredotočajo na podporo trajnostnim projektom. Pri tem igra pomembno vlogo globalno učenje, ki mlade uči razumevanja globalnih izzivov, odgovornega delovanja in spoštovanja lokalnih kultur. Zagovarjamo etično prostovoljstvo, ki temelji na spoštovanju pravic otrok in preprečevanju izkoriščanja. Tu nastopi pomembnost globalnega učenja, ki nas uči kritičnega razmišljanja, razumevanja globalnih povezav in vpliva naših dejanj. Spletni tečaj E-TICK in njegova platforma sta zasnovana kot orodji za izobraževanje mladih prostovoljcev o etični komunikaciji  in odgovornem delovanju v globalnem okolju.

E-TICK prostovoljcem omogoča, da:

  • prepoznajo škodljive prakse in se jim izognejo,
  • spoštljivo komunicirajo z različnimi kulturami,
  • kritično ocenijo svoje motive za prostovoljstvo,
  • gradijo odnose, ki temeljijo na etičnih načelih.

Skupaj za pravične rešitve

Prostovoljstvo bi moralo biti usmerjeno v podporo lokalnim organizacijam, ki razumejo potrebe svojih skupnosti in podpirajo dolgoročne rešitve. Zavod Voluntariat si prizadeva za ustvarjanje sprememb s poudarkom na izobraževanju, etičnem pristopu in ne na lastnem občutku zadovoljstva.  Orodja, kot je E-TICK, so ključnega pomena za izobraževanje prostovoljcev o njihovem vplivu in odgovornosti. Skupaj lahko gradimo pravičnejši svet, kjer prostovoljstvo resnično podpira tiste, ki to potrebujejo. Smo proti kakršnikoli obliki prostovoljskega turizma. Pozivamo vse, ki razmišljajo o prostovoljstvu v tujini, da se informirajo in odločajo odgovorno. Skupaj lahko dosežemo spremembe – s spoštovanjem, znanjem in etičnim pristopom.

 

SLOGA – delujmo trajnostno, lokalno in globalno!

Projekt Trajnostno. Lokalno. Globalno. II  izvaja SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Sofinancira ju Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Vsebina ne predstavlja stališč Vlade Republike Slovenije.

Trajnostno Lokalno Globalno II pasica

Translate »