Pregled 2. cilja trajnostnega razvoja in prihodnje perspektive
Cilj trajnostnega razvoja 2 (nič lakote) je doseči zanesljivo preskrbo s hrano ter produktivne in trajnostne kmetijsko-živilske sisteme. Podpira tudi uresničevanje številnih drugih ciljev trajnostnega razvoja, med drugim ciljev, povezanih z zdravjem, podnebnimi ukrepi in biotsko raznovrstnostjo. Glede na številne mednarodne študije je cilj SDG2 v Evropi in na svetovni ravni še posebej neuspešno uresničen in do leta 2030 morda ne bo mogoče doseči številnih ciljev, vključno s tistimi, povezanimi z zdravo prehrano in trajnostnimi kmetijsko-živilskimi sistemi. V Evropi so številne krize vplivale na prehransko varnost in preživetje kmetov, malih proizvajalcev hrane in drugih zainteresiranih strani, vpliv podnebnih sprememb pa bi lahko te trende še poslabšal.
V tej študiji so predstavljena nova spoznanja za spodbujanje preoblikovanja agroživilskega sistema EU na podlagi treh glavnih instrumentov: (1) kazalniki in preglednice SDSN za indeks ciljev trajnostnega razvoja; (2) scenariji, ki temeljijo na modelih in so usmerjeni v leti 2030 in 2050 z uporabo metodologije, ki jo je razvil konzorcij Food, Agriculture, Biodiversity, Land-Use and Energy (FABLE), ter (3) novi podatki iz raziskav, ki so jih za to študijo zbrali strokovnjaki in praktiki iz evropske agroživilske industrije v sodelovanju z EESO.
Študija vsebuje štiri splošna priporočila in predvsem poziva k učinkovitejšim mehanizmom sodelovanja več zainteresiranih strani na ravni EU in držav članic za opredelitev dolgoročnih poti in posebnih politik za spodbujanje trajnosti agroživilskih sistemov v Evropi. Poudarjamo tudi pomen usklajenega mednarodnega delovanja in ukrepov na strani povpraševanja, vključno s spodbudami za prehod na bolj zdravo prehrano, da bi hkrati dosegli več ciljev trajnostnega razvoja, povezanih s kmetijsko-živilskimi sistemi, blaženjem podnebnih sprememb in biotsko raznovrstnostjo.
❦ ❦ ❦
❦ ❦ ❦
SLOGA – delujmo trajnostno, lokalno in globalno!
Projekt Trajnostno. Lokalno. Globalno. II izvaja SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Sofinancira ju Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Vsebina ne predstavlja stališč Vlade Republike Slovenije.