Slovenska filantropija, članica platforme SLOGA, je objavila Skupno poročilo o prostovoljstvu v Republiki Sloveniji za leto 2024, s katerim se je 10. julija 2025 seznanila tudi Vlada RS. Poročilo razkriva pomembne trende in poudarja izjemno vlogo prostovoljstva pri krepitvi medčloveške povezanosti in solidarnosti v času vse bolj kompleksnih družbenih izzivov.
Kljub temu da se je število prostovoljk in prostovoljcev v primerjavi z letom 2023 nekoliko zmanjšalo (s 206.845 na 203.786), so opravili več prostovoljskega dela – kar 8.560.250 ur (leta 2023: 8.072.127 ur). To kaže na večjo intenzivnost udejstvovanja posameznikov in organizacij ter pomen prostovoljskega prispevka v družbi.
V letu 2024 je poročilo o prostovoljskem delu oddalo 2.675 organizacij, ki so vpisane v vpisnik prostovoljskih organizacij in organizacij s prostovoljskim programom. Več kot polovico vseh prostovoljcev (57,6 %) predstavljajo ženske.
Večina prostovoljskega dela je bila, kot v preteklih letih, opravljena v Sloveniji – kar 96,5 % vseh ur. V državah članicah EU je bilo opravljenih 2,7 %, v tretjih državah pa 0,8 %. Skupna vrednost opravljenega prostovoljskega dela je ocenjena na skoraj 85 milijonov evrov, kar potrjuje njegov nepogrešljiv prispevek k javnemu dobremu in družbeni blaginji.
Največ prostovoljskih ur je bilo opravljenih na področju socialne dejavnosti (46 %), sledita vzgoja in izobraževanje (15,2 %) ter kultura in umetnost (8,4 %). Posebej visok indeks rasti opravljenih ur beležimo na področjih človek, narava in družbene vrednote ter varstvo okolja in ohranjanje narave.
Poročilo posebej izpostavlja regijske razlike – največ prostovoljcev, organizacij in ur je bilo zabeleženih v Osrednjeslovenski regiji, sledita Podravska in Savinjska regija. Povprečno je posamezen prostovoljec opravil 42 ur letno, v Goriški regiji pa kar 72,6 ur na prostovoljca.
Ob tem poročilo ponovno opozarja na pomen vpisovanja organizacij v uradni vpisnik in rednega poročanja o opravljenem delu, saj ti podatki omogočajo realnejši vpogled v obseg in učinek prostovoljstva v Sloveniji.
Kot poudarja poročilo:
»V sodobni družbi, kjer se soočamo z vedno bolj kompleksnimi izzivi – od socialne izključenosti, starajoče se populacije, do duševnega zdravja in podnebnih sprememb – prostovoljstvo ostaja ena najmočnejših oblik medčloveške povezanosti in družbene odgovornosti. Je način, kako posamezniki aktivno prispevajo k dobrobiti skupnosti, hkrati pa krepijo lastne vrednote, veščine in občutek pripadnosti.«
Celotno poročilo je dostopno na spletni strani Slovenske filantropije.
❦ ❦ ❦
SLOGA – delujmo trajnostno, lokalno in globalno!
Projekt Trajnostno. Lokalno. Globalno. II izvaja SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Sofinancira ju Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Vsebina ne predstavlja stališč Vlade Republike Slovenije.