V letu Evropske prestolnice kulture Nova Gorica-Gorizia 2025 bosta predstavnika palestinske prostovoljne organizacije Youth of Sumud (»vztrajnost«) in izraelske prostovoljne organizacije Ta’ayush (»živeti skupaj«), dobitnici nagrade Alexandra Langerja za leto 2024, obiskala Gorico in Novo Gorico in na javnem dogodku delila svoji pričevanji o sodelovanju in mirnem sobivanju med Palestinci in Izraelci.

Vabljeni na Dogodek se bo odvil 26. februarja v dvorani »Srečanje« (Sala Incontro) v Gorici, v četrti pri Sv. Roku, Ul. Veniero 1, ob 18. uri.

  • NOVA GORICA – GORIZIA
  • 26. 02. 2025
  • ⏰h.16:00; Knjigarna kavarna Maks, Nova Gorica, Delpinova 12
  • ⏰h 18:00; Sala “Incontro”, Gorizia, via Veniero 1

Youth of Sumud deluje kot promotor nenasilnega palestinskega odpora na hribovitem območju na jugu Hebrona in na Zahodnem bregu, medtem ko Ta’ayush predstavlja izraelsko civilno družbo, ki se zavzema za mirno sobivanje Palestincev in Izraelcev.

Namen skupne nagrade je prepoznati zgodovinski pomen duha sodelovanja in dialoga. Ta odlikuje in vodi obe organizaciji pri njunem delovanju na občutljivem območju Zahodnega brega, ki ga zaznamujejo hude kršitve mednarodnega prava.

Dne 19. julija 2024 je Meddržavno sodišče v Haagu objavilo nezavezujoče pravno mnenje o posledicah izraelskih praks in politik na okupiranih ozemljih Zahodnega brega, Vzhodnega Jeruzalema in Gaze, in sicer, da izraelska okupacijska politika povzroča neopisljivo trpljenje palestinskega prebivalstva s praksami, ki po mnenju Sodišča predstavljajo segregacijo in sistemsko diskriminacijo. V tem zelo zapletenem okviru delujeta nagrajeni organizaciji.

Organizacija Youth of Sumud je skozi ves čas svojega obstoja priča konfliktu, ki traja že desetletja in iz generacije v generacijo kliče ljudi k ukrepanju. Trenutni vodja gibanja je sin enega od ustanoviteljev in utemeljiteljev Ljudskega odbora za nenasilni odpor iz Južnega Hebrona, gibanja, sestavljenega povečini iz kmetov in pastirjev, ki se je že konec 90-ih let odločilo za popolnoma nenasilen način odpora in boja za obstanek. Youth of Sumud je organizacija, ki je zrasla na temeljih te izkušnje in je iz nje črpala cilje in načine, med katerimi zlasti izstopata odprtost navzven, tudi s pomočjo mednarodnih opazovalcev, in sodelovanje z izraelsko civilno družbo, katere primer je prav Ta’ayush.

Aktivisti organizacije Ta’ayush so še vedno prisotni na terenu, kljub temu da so pogosto tarča nasilja, groženj in aretacij. Youth of Sumud in Ta’ayush dnevno prakticirata akcije nenasilnega odpora, najpogosteje na poziv civilnega prebivalstva, ki je tarča groženj ali nasilja. Aktivisti navadno spremljajo kmete ali pastirje v skrbi za njihova polja in črede ali pa spremljajo šolarke in šolarje, da jim s tem zagotovijo varno pot v šolo, oboroženim grožnjam kolonov iz judovskih naselbin navkljub. Njihova prisotnost deluje kot branik proti nasilju in poskuša preprečiti pretepe, uničevanje, požige, zastrupitve njiv in vodnjakov, krajo živine.

Organizaciji opravljata nepretrgano delo pričevanja in foto- in videodokumentiranja zlorab, ki jih je deležno palestinsko prebivalstvo. Nabor in sistematičnost pričevanj sta tudi podlaga za naznanitve izraelskim oblastem o stanju naselbin in prebivalstva Zahodnega brega. Na žalost so takšne naznanitve s strani izraelske države največkrat le zabeležene brez nadaljnjih posledic.

Pobude aktivistov so v nekaterih primerih uspešne in tudi zaradi teh akcij palestinska skupnost lahko ostane v lastnih bivališčih ali se vanje vrne; primer je Sarura, zaradi nasilja in groženj kolonov zapuščeno naselje, ki pa so ga mladi aktivisti organizacije Youth of Sumud obnovili in je sedaj ponovno naseljeno.

Izbira aktivnega nenasilja ter uveljavljanje kreativnih praks od spodaj navzgor, pogosto s poudarkom na ženskah in otrocih, ima za cilj izogniti se pretvezam za uporabo nasilja in daje gibanjem Youth of Sumud – »vztrajnost« in Ta’ayush – »živeti skupaj« realno podlago za njuno delovanje, ki je dokaz, da se je možno z načrtnim nenasilnim aktivizmom zoperstaviti stalnemu netenju sovraštva.

Namesto gradnje zidov in pregrad palestinski Youth of Sumud in izraelski Ta’ayush skušata preseči meje t. i. »etnične enovitosti«. Sodelovanje tako predstavlja edinstveno prakso po vzoru t. i. »Poskusa dekaloga za medetnično sobivanje« (Tentativo di decalogo per la convivenza inter-etnica), katerega utemeljitelj je Alexander Langer.

Fundacija »Alexander Langer Stiftung« je nastala leta 1999 s ciljem podpore skupinam in osebam, ki s svojim delom prispevajo k ohranjanju dediščine Langerjevega nazora, sledeč njegovemu civilnemu, kulturnemu in političnemu angažmaju. Z odločitvijo, sprejeto 15. julija 2024, prepoznava Fundacija v organizacijah Youth of Sumud in Ta’ayush pogumno izbiro, ki temelji na samostojnosti mišljenja in močni socialni komponenti. Nadalje meni, da želita skozi delo in nenehno aktivnost organizaciji utemeljiti odločitev za dejanja, ki so zasnovana na nenasilnem aktivizmu s poudarkom na človekovih pravicah, politikah miru, demokracije in sobivanja ter obenem nasprotujejo diskriminacijam in etničnemu ekskluzivizmu.

Translate »