Namestnica generalnega sekretarja ZN je v ponedeljek poudarila, da mora mednarodna skupnost nujno pozvati k zavezanosti in naložbam, ki so potrebne za uresničitev ciljev trajnostnega razvoja (SDG) do leta 2030.

Amina Mohammed je ob odprtju političnega foruma na visoki ravni o trajnostnem razvoju (HLPF) za leto 2024 pozvala k preobrazbenim ukrepom in drznim politikam za reševanje perečih svetovnih izzivov, kot so revščina, nezanesljiva preskrba s hrano in podnebne spremembe.

„Čeprav so največji izzivi pred nami zastrašujoči, jih lahko skupaj premagamo ter dosežemo mirno, uspešno in trajnostno prihodnost, ki jo vsi ljudje ne le potrebujejo, ampak si jo tudi zaslužijo,“ je dejala delegatom, zbranim na sedežu ZN v New Yorku.

Forum 2024

Pod okriljem Ekonomsko-socialnega sveta (ECOSOC) se letošnja tema osredotoča na izkoreninjenje revščine s trajnostnimi, odpornimi in inovativnimi rešitvami sredi številnih kriz.

Forum, ki bo trajal do 17. julija, bo pregledal napredek pri doseganju cilja 1 o odpravi revščine, cilja 2 o odpravi lakote, cilja 13 o podnebnih ukrepih, cilja 16 o mirnih in vključujočih družbah ter cilja 17 o krepitvi načinov izvajanja.

Na sporedu so tudi laboratoriji za prostovoljne nacionalne preglede, v katerih države prostovoljno poročajo o svojem napredku pri uresničevanju ciljev trajnostnega razvoja, izzivih, s katerimi se soočajo, in načrtih za njihovo premagovanje. Ob robu zasedanja HLPF je organiziranih tudi več spremljevalnih dogodkov in razstav.

Economc and Social Council President Paula Narváez (on screen and at podium) addresses the High-level Political Forum.

Usmerjene razprave

Predsednica ECOSOC Paula Narváez je prav tako nagovorila forum in poudarila izzive, s katerimi se soočajo države v razvoju, zlasti območja, ki so jih prizadeli konflikti, ter izpostavila potrebo po miru in stabilnosti.

Poudarila je, da so na dnevnem redu lokalni in regionalni ukrepi, spoznanja z regionalnih forumov, ključne medvladne razprave in predstavitev VNR 37 držav. Splošna razprava na forumu bo povezala lanski vrh o ciljih trajnostnega razvoja z letošnjim septembrskim vrhom prihodnosti.

„To bo prostor za predstavitev transformativnih ukrepov in pobud, povezanih s spremljanjem vrha o ciljih trajnostnega razvoja leta 2023, obenem pa tudi za izmenjavo prednostnih nalog in pričakovanj“ za prihodnji vrh, je dejala Narváez.

Poudarila je tudi pomen vključujoče udeležbe, zlasti mladih in marginaliziranih skupin, ter medsektorsko naravo vidika spola za doseganje trajnostnega razvoja.

Trenutek za razmislek…

Gospa Mohammed je poudarila pomen razmisleka o tem, kako doseči napredek pri uresničevanju agende 2030, v okviru nestrpno pričakovanega vrha prihodnosti.

„Vrh je priložnost, ki se ponovi enkrat na generacijo, da popravimo porušeno zaupanje in dokažemo, da nas lahko mednarodno sodelovanje – človeška solidarnost pred priložnostmi in tudi grožnjami – popelje naprej,“ je dejala.

V zvezi s tem je opozorila na poseben dogodek o pospeševanju ciljev trajnostnega razvoja, ki bo potekal naslednji ponedeljek in na katerem bodo podrobneje obravnavane posebne potrebne naložbe ter predstavljeni primeri ukrepov na ravni držav.

…in iskanje rešitev

Namestnica generalnega sekretarja je v nadaljevanju svojega govora izpostavila večplastne izzive, s katerimi se sooča svetovna skupnost, od revščine do podnebnih sprememb, od vojn do nasilja na podlagi spola.

Poudarila je, da bi moralo biti za vse nas nesprejemljivo zelo trezno dejstvo, da je manj kot petina ciljev trajnostnega razvoja na pravi poti.

„Vendar je to tudi popravljivo … prav to je namen tega foruma – najti rešitve in politično voljo, da se naše besede spremenijo v dejanja v življenju milijard ljudi,“ je dejala in delegatom povedala:

„Vaša prisotnost, energija in ambicioznost mi govorijo, da čeprav so največji izzivi pred nami zastrašujoči, jih lahko skupaj premagamo ter dosežemo mirno, uspešno in trajnostno prihodnost, ki jo vsi ljudje ne le potrebujejo, ampak si jo tudi zaslužijo.“

Vir.

❦ ❦ ❦

SLOGA – delujmo trajnostno, lokalno in globalno!

Projekt Trajnostno. Lokalno. Globalno. II  izvaja SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Sofinancira ju Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Vsebina ne predstavlja stališč Vlade Republike Slovenije.

Trajnostno Lokalno Globalno II pasica

Translate »