DUNAJ, 22. marec (Informacijska služba ZN) – Umikanje ledenikov v zgornjem porečju Donave je ena najbolj zaskrbljujočih posledic podnebnih sprememb, pravi Mednarodna komisija za varstvo Donave (ICPDR), ki se pridružuje svetovni skupnosti pri obeleževanju svetovnega dneva voda 2025. Letošnja tema „Ohranimo naše ledenike“ poudarja ključni pomen ledenikov in nujno potrebo po reševanju njihovega hitrega upadanja zaradi podnebnih sprememb. Ker se podnebje še naprej segreva, se ledeniki po vsem svetu, vključno s tistimi, ki se napajajo iz reke Donave, talijo s hitrostjo, kakršne še ni bilo.
Te spremembe ogrožajo razpoložljivost vode, biotsko raznovrstnost in preživetje milijonov ljudi, ki so odvisni od Donave in njenih pritokov. ICPDR je solidaren s prizadevanji za odzivanje na posledice podnebnih sprememb, zaščito sladkovodnih virov in zagotavljanje trajnostne prihodnosti porečja Donave.
Umikanje ledenikov v zgornjem porečju Donave je zaskrbljujoče, saj ti ledeniki služijo kot ključni vodni viri, ki uravnavajo pretok rek in zagotavljajo razpoložljivost vode v celotnem porečju. Zaradi njihovega krčenja se v zgornjem in srednjem porečju Donave močno zmanjšujejo te življenjsko pomembne vodne zaloge, kar vodi do zmanjšanja odtoka in razpoložljivosti vode. Ta trend ogroža oskrbo z vodo, kmetijsko proizvodnjo in proizvodnjo energije v hidroelektrarnah, hkrati pa ogroža tudi ekološko ravnovesje rečnega sistema.
Reka Donava je tesno povezana z zdravjem svojih ledenikov. Strategija prilagajanja podnebnim spremembam in pregledno poročilo o suši v porečju Donave, ki ju je pripravil ICPDR, poudarjata, da spreminjanje vzorcev padavin in naraščajoče temperature povečujejo suše in spreminjajo sezonske vzorce odtoka. Projekcije kažejo, da se bo zimski odtok zaradi zgodnejšega taljenja snega in ledu povečal, poletni odtok, ki je ključen za kmetijstvo in ekosisteme, pa se bo zmanjšal, kar bo povečalo pomanjkanje vode v porečju.
ICPDR se zavzema za izvajanje strategij, ki blažijo vplive podnebnih sprememb na vodne vire. Razprave za okrepitev ukrepov za obvladovanje suše na ravni celotnega porečja potekajo na temo spremljanja suše, krepitve povezanega čezmejnega sodelovanja in spodbujanja trajnostnega upravljanja voda. Cilj ICPDR je povečati odpornost v celotnem porečju Donave. V strategiji organizacije za prilagajanje podnebnim spremembam in poročilu o pregledu suše so določeni ključni ukrepi in dejavnosti za reševanje teh izzivov, pri čemer so poudarjene rešitve, ki temeljijo na naravi, izboljšano napovedovanje in prilagodljive politike rabe vode.
„Hitro umikanje naših ledenikov je nujen poziv k takojšnjemu in enotnemu ukrepanju,“ pravi izvršna sekretarka ICPDR Birgit Vogel. „Kot varuhi Donave moramo okrepiti svoja prizadevanja v boju proti podnebnim spremembam, zaščititi svoje vodne vire in zagotoviti trajnostno prihodnost za prihodnje generacije.“
Ob svetovnem dnevu voda ICPDR spodbuja vlade, industrijo, skupnosti in posameznike, naj se zavedajo nujnosti razmer in sprejmejo proaktivne ukrepe za spodbujanje trajnostne rabe vode ter podpirajo pobude za zaščito ledenikov. Več informacij o delu ICPDR in porečju Donave najdete na spletni strani www.icpdr.org.
***
O ICPDR:
Mednarodna komisija za varstvo Donave (ICPDR) je nadnacionalni organ, ki je bil ustanovljen za izvajanje Konvencije o varstvu reke Donave, da bi zagotovil trajnostno in pravično upravljanje voda, ohranjanje vodnih virov in varstvo vodnih ekosistemov v Donavi.
❦ ❦ ❦
SLOGA – delujmo trajnostno, lokalno in globalno!
Projekt Trajnostno. Lokalno. Globalno. II izvaja SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Sofinancira ju Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Vsebina ne predstavlja stališč Vlade Republike Slovenije.