Kitajska je v manj kot dvajsetih letih dosegla preobrat brez primere: danes ima tri četrtine vseh hitrih vlakov na svetu, tisoče kilometrov novih avtocest, milijone javnih koles in na stotine tovarn električnih vozil. Sodobna urbana središča so prepletena z učinkovitimi javnimi prevoznimi sistemi, državni načrti pa še naprej agresivno vlagajo v trajnostno mobilnost.

V oddaji Zelena luč (Val 202) je novinar Maj Valerij obiskal Peking in se pogovarjal s prof. Hongchang Lijem s Pekinške prometne univerze. Razkril je, da za kitajskim uspehom stoji dolgoročno strateško načrtovanje, centralizirano odločanje in izjemna državna vlaganja, ki v ospredje postavljajo učinkovitost, inovacije in energetski prehod.

A kako uporabne so te lekcije za manjše evropske države, kot je Slovenija? V oddaji so odprli tudi vprašanja o tem, kaj lahko prenesemo v naš prostor – in kje so meje zaradi drugačnih političnih in prostorskih danosti. Od kitajskega modela se lahko učimo predvsem o nuji načrtovanja, infrastrukturi v službi ljudi in pogumu pri zelenih preobrazbah.

Celotno oddajo lahko poslušate na spletu ali v arhivu Vala 202.

Vabljeni k poslušanju celotne oddaje na povezavi: https://365.rtvslo.si/podkast/zelena-luc/175132877

Vir: Slika:Logo VAL202 full.svg - Wikipedija, prosta enciklopedija

❦ ❦ ❦

SLOGA – delujmo trajnostno, lokalno in globalno!

Projekt Trajnostno. Lokalno. Globalno. II  izvaja SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Sofinancira ju Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Vsebina ne predstavlja stališč Vlade Republike Slovenije.

Trajnostno Lokalno Globalno II pasica

Translate »