Kako naprej?

V petek, 22. 11. 2024, sva se z Natašo Novak iz SLOGA Platforme srečali z nasmejano Ireno Jovevo. Na sestanku smo se pogovarjale o problematikah oglaševanja hitre mode, pri čemer smo se osredotočile predvsem na njegov negativni vpliv na mentalno zdravje mladih.

Več kot polovica potrošnikov hitre mode predstavljajo mladi med 16 in 34 letom, zato znamke hitre in ultra hitre mode sklepajo oglaševalske dogovore z vplivneži, ki njihove izdelke promovirajo na socialnih omrežjih in Youtubu poleg spletnega in fizičnega oglaševanja. Ta povezava pa nosi večplastno problematiko. Po eni strani vplivneži spodbujajo mlade k neodgovornemu potrošništvu, osredotočenost na materializem in nespoštovanje tekstilnih izdelkov. Po drugi strani stalno spreminjajoči se trendi (npr. v prejšnjem poletju je bilo zabeleženo vsaj 50 različnih trendov) podajajo nejasno in spreminjajočo se idealno telesno podobo in stil oblačenja. To predstavlja vedno večji psihološki pritisk na mlade, saj sledenje stalno spreminjajočim se trendom z željo po pripadnosti vrstnikom vpliva na oblikovanje nestabilne in nezdrave telesne samopodobe, motnje hranjenja, in socialno anksioznost. Ti trendi ne sledijo smernicam zdravega življenjskega sloga in ne upoštevajo različnih telesnih konstitucij, po drugi strani pa nepoznavanje trendov vodi v socialno izključenost, ki je podlaga za socialno anksioznost. Prav tako pa neprestano nakupovanje oblačil za mlade z nerednim prihodkom predstavlja finančni stres.

Na sestanku smo tako osvetlile problematiko oglaševanja hitre mode ne samo iz okoljskega in ekonomskega vidika, ampak tudi iz vidika mentalnega zdravja mladih, ki bi, po besedah poslanke, lahko nagovoril Evropski parlament in Komisijo k ukrepanju. Joveva nam je ponudila svojo poslansko podporo in pomoč ter nas spodbudila, da delamo naprej.

Pripravila: Klara Jamnik, prostovoljka pri projektu The Future We Want

European Caravan on SDGs


Financirano s strani Evropske unije. Vsa izražena stališča in mnenja so izključno mnenja avtorjev in ne odražajo stališč in mnenj Evropske unije in Evropske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA).,
The Future We Want - Logotipi
Translate »