CONCORD, Evropsko združenje nevladnih organizacij za pomoč in razvoj, je 19. septembra 2018, objavilo poročilo “Preoblikovanje življenj – akcijski načrt EU za enakost med spoloma II – Od izvajanja do učinka“. CONCORD je poročilo objavil leto dni po izvedenem vmesnem poročilu o napredku pri izvajanju GAP II. To je že takrat pokazalo, da so ključni izzivi še zmeraj aktualni.
Poročilo temelji na raziskavi izvajanja Akcijskega načrta EU za enakost spolov v razvoju 2016-2020 (GAP II) kot pomembnega prispevka k človekovim pravicam žensk in deklic ter doseganju trajnostnega razvoja po vsem svetu na primeru Ruande, Vietnama in Gane. Poročilo vsebuje priporočila, kako priti do učinkovitejšega izvajanja akcijskega načrta
CONCORD-ovo poročilo prinaša naslednja ključna sporočila in ugotovitve:
- Prinaša dokaze o dejavnikih, ki omogočajo pozitiven učinek izvajanja GAP II na srednji in dolgi rok.
- V vseh treh državah, v Ruandi, Vietnamu in Gani obstajata zavedanje in politična zaveza enakosti spolov ter opolnomočenja žensk. V naslednji fazi bo potrebno zagotoviti izvajanje in prevajanje politik ter politično voljo v prakso.
- Učinki izvajanja na različne skupine prebivalstva se razlikujejo. Prebivalci podeželja, manjšinsko prebivalstvo in invalidi so po navadi zapostavljeni.
- Kadar se cilji GAP II ujemajo s cilji drugih donatorjev in cilji trajnostnega razvoja, se strateška prizadevanja za doseganje teh ciljev vzajemno krepijo.
- Vsi akterji spodbujajo predstavništva EU, da povečajo svojo vodilno vlogo kot vzvod za okrepljeno koordinacijo na področju enakosti spolov.
- V vseh treh državah je treba povečati znanje in zavezanost v sektorjih ter med tistimi, ki so odgovorni za načrtovanje programov, zlasti na prednostnih področjih, kamor so preko podpore proračunu vladi namenjene velike vsote denarja.
- Enakost spolov je treba vključiti v vse sektorje, tudi ne-socialne, kot so trgovina, energetika, kmetijstvo in migracij na način, da se preseže stopnjo odkljuknice.
- EU mora spodbujati vključevanje civilnodružbenih organizacij na vseh ravneh, da bo GAP II dosegel svoj cilj preoblikovanja življenja žensk in deklet.
V Gani:
- Širše zunanje okolje je relativno ugodno.
- Izvajanje ostaja zaskrbljujoče.
- Prizadevanja različnih akterjev se vzajemno krepijo.
- Težko vzpostavimo vzročno povezavo med GAP II in pozitivnimi spremembami.
- Dejavnosti organizacij civilne družbe prinašajo spremembe, vendar se to ne odraža v procesu GAP II.
V Vietnamu:
- Širše zunanje okolje je relativno ugodno.
- Izvajanje ostaja šibko.
- Pomembne razlike med regijami, etničnimi skupinami in družbenimi razredi.
- Upadanje uradne razvojne pomoči in naraščajoča vloga netradicionalnih donatorjev predstavljata izziv za vzdržnost projektov in programov za enakost spolov.
- Delegacija EU kaže znake dobre prakse pri izvajanju GAP II.
V Ruandi:
- Široko zunanje okolje je izjemno koristno: vsi sektorji morajo vključiti vidik spola v proračun.
- Zakoni in politika o spolu so obsežni.
- Izvajanje ostaja izziv in neenakosti se nadaljujejo.
- Sodelovanje z organizacijami civilne družbe na teme GAP II je omejeno.