Novinarska konferenca glede vse hujših humanitarnih posledic protipravnega ravnanja Slovenije na mejah
Delovna skupina za azil, PIC, Amnesty International Slovenije in Delavska svetovalnica vabijo na novinarsko konferenco glede vse hujših humanitarnih posledic protipravnega ravnanja Slovenije na mejah. Predstavljene bodo nove ugotovitve o spornih postopkih vračanja prosilcev za azil, o razkritih policijskih navodilih in odločbi Upravnega sodišča. Novinarska konferenca bo v petek, 24. januarja 2020, ob 11.00, v sejalnici platforme SLOGA, Metelkova 6, Ljubljana. Sodelujejo Miha Blažič, Delovna skupina za azil, Katarina Bervar Sternad, Pravno-informacijski center, Blaž Kovač, Amnesty International Slovenije in Goran Lukić, Delavska svetovalnica.
Manj kot 100 km od slovenske meje smo priča eni najhujših humanitarnih kriz v Evropi. Tisoče ljudi se gnete v nehumanih begunskih taboriščih, kjer so podvrženi mrazu, lakoti in boleznim, ob poskusih odhoda pa še nasilju policije in izredno nevarnim razmeram na terenu. Posledice te krize so vse bolj vidne tudi na slovenskem ozemlju, kjer je po uradnih podatkih med obupanimi poskusi prečkanja meje življenje izgubilo vsaj 17 oseb, še mnogo več pa je pogrešanih. Zdaj je postalo jasno, da so slovenska policija, Ministrstvo za notranje zadeve RS in vlada Marjana Šarca med arhitekti te krize. Posledica njihovih politik in ukrepov je sistem verižnega vračanja beguncev v Bosno in Hercegovino, pri čemer se poslužujejo protipravnih sredstev in se izogibajo očitkom o kršenju človekovih pravic tako, da žrtvam onemogočajo uporabo pravnih sredstev.
To dejstvo zdaj potrjujejo tako razkrite notranje direktive policije kot tudi nova odločba Upravnega sodišča RS, o nadaljevanju protizakonitih vračanj pa pričajo nove tožbe vrnjenih prosilcev za azil in poročila mednarodnih organizacij.
Kontakti:
- Miha Blažič, Delovna skupina za azil, 040 742 008, asylum.work.group@gmail.com
- Katarina Bervar Sternad, Pravno-informacijski center, katarina.bervar-sternad@pic.si
- Blaž Kovač, Amnesty International Slovenije, 041 362 962, blaz.kovac@amnesty.si
- Goran Lukić, Delavska svetovalnica, 031 517 201, goran.lukic@delavskasvetovalnica.si
Poročila Amnesty International
Potisnjeni na rob: Nasilje in zlorabe nad begunci in migranti ob balkanski poti (marec 2019)
Vračanja in omejevanje dostopa do azila v Sloveniji (julij 2018)